nieDolina Królów
Pudełko wymiary
23 x 32 x 7 cm
23 x 32 x 7 cm
Waga około
1.4 kg
Ocena
7.39
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Bard Centrum Gier
Kategorie
starożytność (Ancient)
rolnictwo (Farming)
Pozycja na BGG
628
Ocena na BGG
7.39/10 na 5463 głosy
Nazwa oryginalna
Egizia
Mechaniki
--------- (Bias)
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
dociąganie kart (Open Drafting)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 90 min.
Rok premiery
2009
Rok wydania
2009
Autor
Acchittocca Flaminia Brasini Virginio Gigli Stefano Luperto Show More
Nazwa oryginalna
Egizia
Ocena na BGG
7.40
Pozycja na BGG
494
Poziom trudności
2.83 na 5
Pudełko zawiera
*1 duża plansza
*4 plansze graczy
*32 statki w 4 kolorach
*96 znaczników w 4 kolorach
*16 żetonów robotników w 4 kolorach
*4 początkowe karty kamieni
*4 początkowe karty zboża
*56 kart Nilu
*29 kart Sfinksa
*20 żetonów kopaczy
*4 numerowane żetony kolejności graczy
*1 pierścień wodny
*4 żetony skarabeusza
*instrukcja

Opis

Sam faraon zlecił Ci budowę!

Oto strategiczno-ekonomiczna przygoda w starożytnym Egipcie. W grze „Dolina Królów” uczestnikom (od 2 do 4) zostało przydzielone odpowiedzialne zadanie. Faraon zażyczył sobie wiekopomnych budowli na swoją część- świątyń, Sfinksa, obelisku i piramid. Czy uda Ci się je wznieść przed innymi? Czy Twoje architektoniczne arcydzieła przetrwają próbę czasu? I czy sam faraon będzie z nich zadowolony?

„Dolina Królów” to polskie wydanie popularnej gry „Egiza”. Przez trwająca przez 5 tur partię, będziemy się starali zyskać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Przygotowanie do pojedynczej gry podpowiada instrukcja. Jak wygląda gra? „Dolina Królów” jest osadzona w starożytnym Egipcie, więc jak w rzeczywistości, całość mechanizmu oparta jest o Nil. Gracze w swoich turach rozdysponowują robotników, wzdłuż płynącej rzeki, na prawym brzegu. Ciekawym zabiegiem jest to, że możemy położyć robotnika, tylko pole niżej niż nasz poprzednik (ewentualnie na tym samym polu, w specjalnych przypadkach), ponieważ Nil ciągle płynie. Gdy wszyscy robotnicy zostaną rozstawieni, muszą zostać nakarmieni- zbożem z zebranych pól. Jeśli takowych nie posiadamy, musimy ponieść karę w punktach zwycięstwa. Jeśli robotnicy zjedli pozyskują nam kamienie potrzebne do budowy. Na lewym brzegu Nilu przygotowane są talie kart, które w trakcie gry „Dolina Królów” możemy pozyskać. Niektóre dają nam korzyści stałe i punkty zwycięstwa, inne są jednorazowego użytku i wymagane jest ich odrzucenie po wykorzystaniu. Po 5 turze „Egiza” dobiega końca, a my przyznajemy punkty i sprawdzamy kto został ulubieńcem faraona.

„Dolina Królów” to świetnie działająca gra, wywodząca się z Niemiec. Łatwo wyjaśnić zasady i wciągnąć nowych uczestników, zarażając ich fascynacją do ekonomicznych tytułów. Tym bardziej, że „Egiza” jest jednym z lepszych przedstawicieli tego gatunku. Sprawnie przebiegające tury, sprytne wykorzystanie robotników, kombinacje związane z kartami, a to wszystko by zapewnić swoim dziełom sławę i miano kolejnego cudu świata starożytnego!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-07-31 14:57:21