nieDolina Królów
Pudełko wymiary
23 x 32 x 7 cm
23 x 32 x 7 cm
Waga około
1.4 kg
Ocena
7.41
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Bard Centrum Gier
Kategorie
starożytność (Ancient)
rolnictwo (Farming)
Pozycja na BGG
464
Ocena na BGG
7.41/10 na 5245 głosy
Nazwa oryginalna
Egizia
Mechaniki
--------- (Bias)
dociąganie kart (Card Drafting)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 90 min.
Rok premiery
2009
Autor
Acchittocca Flaminia Brasini Virginio Gigli Stefano Luperto Show More
Pudełko zawiera
*1 duża plansza
*4 plansze graczy
*32 statki w 4 kolorach
*96 znaczników w 4 kolorach
*16 żetonów robotników w 4 kolorach
*4 początkowe karty kamieni
*4 początkowe karty zboża
*56 kart Nilu
*29 kart Sfinksa
*20 żetonów kopaczy
*4 numerowane żetony kolejności graczy
*1 pierścień wodny
*4 żetony skarabeusza
*instrukcja

Opis

Sam faraon zlecił Ci budowę!

Oto strategiczno-ekonomiczna przygoda w starożytnym Egipcie. W grze „Dolina Królów” uczestnikom (od 2 do 4) zostało przydzielone odpowiedzialne zadanie. Faraon zażyczył sobie wiekopomnych budowli na swoją część- świątyń, Sfinksa, obelisku i piramid. Czy uda Ci się je wznieść przed innymi? Czy Twoje architektoniczne arcydzieła przetrwają próbę czasu? I czy sam faraon będzie z nich zadowolony?

„Dolina Królów” to polskie wydanie popularnej gry „Egiza”. Przez trwająca przez 5 tur partię, będziemy się starali zyskać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Przygotowanie do pojedynczej gry podpowiada instrukcja. Jak wygląda gra? „Dolina Królów” jest osadzona w starożytnym Egipcie, więc jak w rzeczywistości, całość mechanizmu oparta jest o Nil. Gracze w swoich turach rozdysponowują robotników, wzdłuż płynącej rzeki, na prawym brzegu. Ciekawym zabiegiem jest to, że możemy położyć robotnika, tylko pole niżej niż nasz poprzednik (ewentualnie na tym samym polu, w specjalnych przypadkach), ponieważ Nil ciągle płynie. Gdy wszyscy robotnicy zostaną rozstawieni, muszą zostać nakarmieni- zbożem z zebranych pól. Jeśli takowych nie posiadamy, musimy ponieść karę w punktach zwycięstwa. Jeśli robotnicy zjedli pozyskują nam kamienie potrzebne do budowy. Na lewym brzegu Nilu przygotowane są talie kart, które w trakcie gry „Dolina Królów” możemy pozyskać. Niektóre dają nam korzyści stałe i punkty zwycięstwa, inne są jednorazowego użytku i wymagane jest ich odrzucenie po wykorzystaniu. Po 5 turze „Egiza” dobiega końca, a my przyznajemy punkty i sprawdzamy kto został ulubieńcem faraona.

„Dolina Królów” to świetnie działająca gra, wywodząca się z Niemiec. Łatwo wyjaśnić zasady i wciągnąć nowych uczestników, zarażając ich fascynacją do ekonomicznych tytułów. Tym bardziej, że „Egiza” jest jednym z lepszych przedstawicieli tego gatunku. Sprawnie przebiegające tury, sprytne wykorzystanie robotników, kombinacje związane z kartami, a to wszystko by zapewnić swoim dziełom sławę i miano kolejnego cudu świata starożytnego!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-07-31 14:57:21