Ewolucja: Pochodzenie gatunków
Pudełko wymiary
9.5 x 12 x 3.5 cm
9.5 x 12 x 3.5 cm
Waga około
0.2 kg
Ocena
6.24
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
G3
Kategorie
zwierzęta (Animals)
gra karciana (Card Game)
Pozycja na BGG
3845
Ocena na BGG
6.24/10 na 2240 głosy
Nazwa oryginalna
Evolution: The Origin of Species
Mechaniki
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Melding and Splaying)
wzajemne zniszczenie (Take That)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 30 do 60 min.
Edycja
1
Rok premiery
2010
Rok wydania
2022
Autor
Dmitry Knorre
Nazwa oryginalna
Evolution: The Origin of Species
Ocena na BGG
6.25
Pozycja na BGG
3475
Poziom trudności
2.09 na 5
Pudełko zawiera
*84 karty
*25 znaczników
*2 kostki
*instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Ewolucja

Opis

Najważniejsze jest przetrwanie!

„Ewolucja: Pochodzenie Gatunków” to gra taktyczna, w której uczestnicy będą prowadzili swoją populacje. Od poszczególnych osobników, przez liczne stada. Czy wykształcimy u swoich podopiecznych zdolność wytwarzania tkanki tłuszczowej w celu gromadzenia składników odżywczych? Stanie się drapieżnikiem? A może pasożytem? Wszystko w cele zebrania jak największej ilości punktów.

„Ewolucja: Pochodzenie Gatunków” to wyzwanie dla 2 do 5 osób, w wieku co najmniej 12 lat. Rozpoczynamy od przetasowania talii i umieszczenia pogrupowanych kolorami żetonów. Z utworzonego stosu, uczestnicy otrzymują po 6 kart i możemy rozpoczynać. Gra przebiega w turach, podzielonych na fazy. Pierwszą jest Faza Rozwoju. Gracze będą wykładali karty na dwa sposoby. Albo stroną Jaszczurki ku górze- będzie to pierwszy osobnik naszej populacji, lub zagrywając kartę stroną Cechy (np. Drapieżnik, Ptactwo itp.). Druga Faza to Określanie zasobów żywności- rzut kostką, oraz porównanie z odpowiednią tabelką w instrukcji. Faza Żywienia jest odzwierciedleniem łańcucha pokarmowego- zjadamy bank żywności, drapieżnicy mogą zjadać populacje przeciwników, nawet innych drapieżników! Ostatnią Fazą jest wymieranie. Nienakarmione zwierzęta, zostają usunięte z populacji, uczestnicy dobierają karty, a „Ewolucja: Pochodzenie Gatunków” przechodzi do kolejnej fazy. Gra kończy się z wyczerpaniem talii. Następuje liczenie punktów (za każde nakarmione, żywe zwierzę, cechy, które pomogły przetrwać) i ogłoszenie zwycięzcy!

„Ewolucja: Pochodzenie Gatunków” to bardzo ciekawa propozycja, zarówno jako gra edukacyjna, jak i strategiczna. Ciągle musimy sobie radzić z przeciwnościami losu i zagrożeniami dla populacji. Wszędzie czyhają drapieżniki, pasożyty, a bank żywności się kurczy. Gdy wszystkie źródła się wyczerpią, przetrwają najsilniejsi. Warto spróbować gry na 8 graczy (łącząc dwie talie Ewolucji) lub spróbować zmierzyć się z rozszerzeniem. Dodatek wprowadza możliwość zdominowania środowiska wodnego i powietrza, oraz wprowadza Dzień Darwina!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-08-28 21:12:12