Spyrium
Pudełko wymiary
19 x 27 x 5.5 cm
19 x 27 x 5.5 cm
Waga około
0.7 kg
Ocena
7.04
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Asmodee Editions
Kategorie
rozbudowa miasta (City Building)
ekonomiczna (Economic)
przemysł (Industry / Manufacturing)
science Fiction (Science Fiction)
Pozycja na BGG
923
Ocena na BGG
7.04/10 na 6295 głosy
Nazwa oryginalna
Spyrium
Mechaniki
--------- (Auction: Dutch Priority)
--------- (Events)
--------- (Income)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
angielskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 70 do 80 min.
Edycja
1
Rok premiery
2013
Rok wydania
2013
Autor
William Attia
Pudełko zawiera
*1 plansza
*35 robotników (po 7 w każdym kolorze)
*20 dysków (po 4 w każdym kolorze)
*50 kryształów Spyrium
*24 żetony z numerami 1, 2 i 3 (po 8 każdego rodzaju)
*36 monet o nominale £1 i 10 monet o nominale £5
*10 żetonów bonusu (po 2 w każdym kolorze)
*1 karta pierwszego gracza
*7 kart zdarzeń
*7 kart technologii
*17 kart postaci
*35 kart budynków
*5 kart startowych (po 1 w każdym kolorze)

Opis

Odkryto nowy minerał!

Rzecz dotąd uważana za śmieć okazała się być wysokoenergetycznym surowcem! Tu, w wiktoriańskiej Anglii świata alternatywnego, Spyrium oznacza bogactwo! Gracze wcielają się we właścicieli fabryk próbujących zaspokoić zapotrzebowanie na ten minerał, a przy tym zbić fortunę i zdobyć uznanie. Doskonała gra o prostych zasadach i rzadko spotykanym w grach steampunkowym klimacie!

Przed rozpoczęciem gry „Spyrium” należy podzielić karty na 4 talie- talię A, B, C oraz talię Wydarzeń. Wszystkie poza jedną układamy w stosy obok planszy, natomiast Karty Wydarzeń kładziemy w wyznaczonym miejscu tak, by pierwsze i drugie wydarzenie były widoczne. W pierwszej rundzie z Talii A pobieramy 9 kart i odkrywamy na środku w konfiguracji 3 na 3. Jeśli na jakiejś karcie w dolnej części pojawi się niebieskie kółeczko, umieszczamy na niej niebieskie żetony w ilości o jeden mniejszej od liczby uczestników. Gracze otrzymują karty pomocy określające ich początkowe dochody, zatrudnionych robotników, oraz ilość kryształków Spyrium. 4 otrzymane dyski w swoim kolorze kładzie się w czterech miejscach: na torze rund, na Fazie Pierwszej, na Torze Uznania, ostatni zostawia się przed sobą. Resztę żetonów i surowców pozostawiamy gdzieś z boczku, będą tworzyły bank. Gra trwa przez 6 rund (w okresie A gramy 3 rundy, w okresie B dwie, w okresie C jedną). Pierwszą fazą rozgrywki jest Lokacja, gracze mogą wykładać swoich robotników między dwie karty z odkrytych (3x3) aby z nich korzystać w kolejnych etapach rundy. Dyskiem możemy oznaczyć, że chcemy uczestniczyć w wydarzeniu. Jeśli wszędzie umieścimy swoje pionki, przemieszczamy swój znacznik z Fazy Pierwszej na Fazę Drugą i wykonujemy akcje. Będziemy je wykonywać zabierając robotnika z pomiędzy kart. Możemy zadeklarować, że „zbieramy fundusze”. Wyznaczamy wtedy naszego pionka i kartę z którą graniczył, aby zdobyć tyle monet ile pionków (bez znaczenia na kolor) znajduje się wokół tej karty. Inną akcją jaką gracz może podjąć to aktywowanie pomocnika, zbudowanie budynku, lub zdobycie technologii (płacąc koszt karty z lewego górnego rogu +ilość robotników graniczących z kartą). Zakupione budynki i technologie kładziemy po prawej i lewej stronie karty pomocy gracza. Jeśli skończyły nam się akcje, możemy spasować. Jeśli wszyscy wykonali co chcieli. Talię odkrytych kart składamy i układamy nowy kwadrat 3x3, kolejna runda.

„Spyrium” jest bardzo dobrze wykonaną grą. Ciekawy sposób podejmowania akcji, krótki czas rozgrywki i dobre wywarzenie na 2,3,4 bądź 5 graczy sprawią, że pudełeczko ze Spyrium będzie często wyciągane na stół. Sama gra jest w języku angielskim, natomiast nie ma to znaczenia podczas rozgrywki, dołączona polska instrukcja w pełni klarownie przedstawia zasady.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-09-27 12:12:04