Mount Everest
Pudełko wymiary
30 x 30 x 7 cm
30 x 30 x 7 cm
Waga około
1.8 kg
Ocena
6.35
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
środowisko naturalne (Environmental)
odkrywanie (Exploration)
sport (Sports)
transport (Transportation)
Pozycja na BGG
7447
Ocena na BGG
6.35/10 na 393 głosy
Nazwa oryginalna
Mount Everest
Mechaniki
zarządzanie ręką (Hand Management)
transport (Pick-up and Deliver)
symultaniczny wybór (Simultaneous Action Selection)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 80 do 100 min.
Edycja
1
Rok premiery
2013
Rok wydania
2013
Autor
Adam Kałuża
Pudełko zawiera
*1 dwustronna plansza
*10 plansz graczy w 5 kolorach
*12 kafli pogody
*120 kart, po 24 w 5 kolorach
*10 kafli namiotów, po 2 w 5 kolorach
*12 żetonów lodospadu
*30 żetonów tlenu
*20 żetonów ryzyka
*80 dwustronnych żetonów turystów
*15 drewnianych pionków himalaistów (przewodników), po 3 w każdym kolorze
*1 drewniany znacznik pogody
*instrukcja

Opis

Mount Everest to obowiązkowa pozycja dla każdej rodziny uwielbiającej podróże w góry!

Twoja pasja do ośmiotysięczników zaczyna być bardzo popularna. Wiesz, że wejście na szczyt to nie tylko zmagania z górą czy siła fizyczna. To walka z żywiołem, szczęście związane z pogoda i rozrzedzone powietrze. Ty zdajesz sobie z tego sprawę. Niestety, Twoi turyści niekoniecznie. Zdarzają się i świadomi alpiniści, ale są i zamożni mniej doświadczeni, głodni przygód klienci. Płacą by zdobyć Mount Everest, a Ty jako ich przewodnik musisz zapewnić im bezpieczeństwo i spełnić marzenie.

Od 2 do 5 osób zasiada do stołu. Planszę układamy na środku (łatwiejszą bądź trudniejszą stroną), przygotowujemy talię pogody, odsłaniamy 3 żetony ryzyka, a każdy pobiera zestaw elementów w swoim kolorze- 2 alpinistów, 24 karty, 2 obozy. W grze Mount Everest wcielamy się w doświadczonych przewodników, którzy muszą przeprowadzić turystów przez szlak na szczyt i z powrotem. Wygrywa osoba, która najwięcej na tym zarobi. Im więcej chętnych zabierzemy na górę, tym większa wypłata. Ale im mniejsza ekipa, tym bezpieczniej. Entuzjazm turystów nie zawsze oznacza świadome przygotowanie do takiej wędrówki. Każdy ze swojej przetasowanej talii bierze po 6 kart i rozpoczynamy wspinaczkę na Mount Everest. Cała gra toczy się przez 18 tur (dni wyprawy) i jest podzielona na fazy (większość rozgrywana jednocześnie). Pierwszą jest Zagranie Kart. Uczestnicy wybierają 3 z 6 „na ręku” i kładą je zakryte przed sobą. Jeśli wszyscy podejmą decyzję, należy je odsłonić. Druga faza to Ryzyko. Sumujemy punkty ruchu z wybranych kart i po kolei, rozpoczynając od gracza z największą ich ilością wybiera się jeden z odkrytych żetonów ryzyka. Jeden wybiera, a drugi odsłania ze stosu, by zawsze były widoczne 3. Fazę Akcji również wykonujemy w kolejności. Tu rozgrywamy wybrane karty (uwzględniając ryzyko), przewodnicy biorą nowych klientów, sprzęt lub się wymieniają między sobą (jeśli stoją na tym samym polu obozu!). Na tym etapie możemy się wspinać i ustawiać obozy. Czwartą Fazą jest rozliczenie aklimatyzacji. Turyści i alpiniści amatorzy nie są przyzwyczajeni do zmian jakie z każdym postawionym krokiem niesie pogoda i wysokość. Należy odjąć lub dodać punkty aklimatyzacji dla każdego klienta osobno- zaznaczając to na planszy odpowiednich przewodników. Pamiętajmy, że musimy o to dbać, jeśli któraś z osób nam towarzyszących umrze- tracimy punkty zwycięstwa! Piąta faza- Koniec rundy- polega na zmianie kafelków pogodowych.

Mount Everest to obowiązkowa pozycja dla każdej rodziny uwielbiającej podróże w góry! Bardzo klimatyczne wydanie- świetne ilustracje, zależności od pogody i tlenu, świadomość niebezpieczeństw, a wszystko odzwierciedlone w prostych i przejrzystych zasadach. A co ciekawe- gry Mount Everest można użyć jako rozszerzenie do K2! Zdobądź ośmiotysięcznik!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
  • Koszulki Ultra PRO 59 x 92 mm 50 szt. - Standard European
    Koszulki Ultra PRO 59 x 92 mm 50 szt. - Standard European

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-10-18 16:38:46