Kingsburg
Pudełko wymiary
29 x 29 x 8 cm
29 x 29 x 8 cm
Waga około
1.5 kg
Ocena
7.21
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Fantasy Flight Games
Kategorie
Rozbudowa miasta (City Building)
Kości (Dice)
Fantasy (Fantasy)
Średniowiecze (Medieval)
Pozycja na BGG
297
Ocena na BGG
7.21/10 na 17527 głosy
Nazwa oryginalna
Kingsburg
Mechaniki
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
umieszczenie pracowników z kostkami (Worker Placement with Dice Workers)
Wydanie
angielskie
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
90 min.
Rok premiery
2007
Autor
Andrea Chiarvesio; Luca Iennaco
Pudełko zawiera
1 plansza*
5 kart prowincji*
21 kości sześciościennych*
17 pionków*
1 znacznik „Królewskiego Posła”*
20 znaczników „+2”*
60 drewnianych kosteczek*
85 znaczników budynków*
25 kart*
1 instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Kingsburg

Opis

W grze Kingsburg gracze wcielają się w lordów oddelegowanych przez króla w celu zarządzania marchiami granicznymi. Akcja toczy się przez pięć lat czasu gry, obejmując w sumie 20 tur. W każdym roku są 3 okresy produkcyjne pozwalające gromadzić zasoby, konstruować budynki oraz szkolić oddziały. Co czwarta tura to zima, podczas której gracze muszą walczyć z armią najeźdźców. Każdy z graczy musi stawić czoła najeźdźcom, więc gra nie polega na współpracy.

Zasoby pozwalające konstruować budynki i szkolić oddziały otrzymuje się poprzez wywieranie wpływu na doradców w Radzie Królewskiej. Gracze umieszczają swe kości wpływów na członkach Rady. Ten, kto uzyskał najniższą sumą na kościach wpływów, jako pierwszy wybiera gdzie ulokuje swoje wpływy – jest to środek pozwalający równoważyć kiepskie wyniki rzutów kośćmi. Nawet jeśli gracz uzyska bardzo nieszczęśliwy wynik, wciąż ma szansę wyjść z Rady z niezłą ilością zasobów i/lub żołnierzy.

Każdy z doradców w Radzie Królewskiej zapewnie inne zasoby, albo też przydziela żołnierzy, punkty zwycięstwa czy też inne korzyści temu graczowi, który zdołał wpłynąć na niego w danej turze.

Gdy pięcioletni okres gry dobiegnie końca, zwycięzcą zostaje ten gracz, który w najlepszy sposób rozbudował przydzielone mu terytorium i najlepiej zadowolił króla za pośrednictwem jego Rady.

Zwycięstwo można uzyskać za pomocą wielu odrębnych strategii: czy zdecydujesz się na metodę militarną, nie zważając na gospodarkę i budynki zapewniające prestiż, czy też postanowisz zbudować wielką katedrę, aby uszczęśliwić króla? Czy wykorzystasz Gildię Kupiecką, aby uzyskać większe wpływy w Radzie, czy też postawisz na zrównoważony rozwój? 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2010-09-08 15:40:06