Olympos
Pudełko wymiary
22.5 x 32 x 7 cm
22.5 x 32 x 7 cm
Waga około
1.3 kg
Ocena
6.9
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
starożytność (Ancient)
cywilizacyjna (Civilization)
walka (Fighting)
mitologia (Mythology)
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
1705
Ocena na BGG
6.9/10 na 2696 głosy
Nazwa oryginalna
Olympos
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
ruch po obszarach (Area Movement)
zbiory zasobów (Set Collection)
śledzenie czasu (Turn Order: Time Track)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Rok premiery
2011
Autor
Philippe Keyaerts

Opis

Oto początek najwspanialszej kultury!

„Olympos” opowiada o zasiedlaniu starożytnej Grecji przez zjeżdżające zewsząd plemiona. Pokazuje ich rozwój, przyrost w siłę i burzliwą historię wojen o najbardziej urodzajne tereny, bogate w lasy czy złoża gliny.

W „Olympos” gracze wcielają się w przywódcę jednego z plemion, próbując zdobyć jak największą ilość punktów prestiżu przez rozwój cywilizacyjny, zasiedlenie jak największej części planszy czy boską łaskę. W swojej turze, uczestnicy mają dwie możliwości. Wybierają między rozwojem- zakupieniem karty z toru rozwoju (który układany jest losowo), a ekspansją- zasiedlaniem i podbijaniem nowych terenów. Ważny jest zbalansowany rozwój, gdyż podbijanie nowych ziem wiąże się ze zwiększeniem produkcji surowców, natomiast kafelki rozwoju zapewniają łatwiejszy ruch, pomoc przy atakach itp. Najciekawszym mechanizmem gry jest Tor Czasu. Wykonanie każdej akcji powoduje utratę punktów czasu- co zaznaczane jest przez znaczniki graczy. Wpływa on znacząco na rozgrywkę tym, że determinuje kolejność akcji w rundzie- zawsze będzie się ruszał gracz, który jest na Torze Czasu ostatni. Zaznaczone są też na nim specjalne pola- kończące dany okres. Gdy gracz przekroczy dane pola, odkrywa wierzchnią kartę z talii kart Przeznaczenia i jedną z talii kart Bogów. Przeznaczenie wpływa na kolejne posunięcia i tury gracza, natomiast karty Bogów dają bonus najbardziej bogobojnym, karząc osoby najmniej religijne.

„Olympos” to bardzo przyjemna gra cywilizacyjna, o prostych zasadach, w klimacie starożytnej Grecji. Rozbuduj swoją cywilizację, wznieś fantastyczne budowle okrzyknięte cudami, zdobywaj punkty za zasiedlenie Hellady, a nawet mitycznej Atlantydy, mając cały czas w pamięci, żeby oddawać cześć bogom, z których łaski możesz cieszyć się władzą!

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-12-11 12:01:49