Manila
Ocena
6.99
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Kategorie
żeglarstwo (Nautical)
piraci (Pirates)
transport (Transportation)
Pozycja na BGG
1049
Ocena na BGG
6.99/10 na 6107 głosy
Nazwa oryginalna
Manila
Mechaniki
--------- (Auction: Turn Order Until Pass)
licytacja (Auction/Bidding)
zakładanie się (Betting and Bluffing)
przewidywanie wartości towarów (Commodity Speculation)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
pożyczki (Loans)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 3 do 5 osób
Czas gry
od 50 do 70 min.
Rok premiery
2005
Autor
Franz-Benno Delonge
Pudełko zawiera
*1 plansza gry
*3 łodzie
*20 pionków w 5 kolorach
*4 żetony załadunku dla 4 towarów
*4 kości (w kolorach towarów)
*4 znaczniki wartości (w kolorach 4 towarów)
*20 kart własności (po 5 dla każdego z towarów)
*monety w filipińskiej walucie PES*O
*instrukcja

Opis

Jest rok 1821, od 250 lat Filipiny znajdują się pod panowaniem królów Hiszpanii. Jednak tak naprawdę Hiszpanie nie kontrolują wszystkiego. W cieniu ich kolonialnej władzy nieposłuszni Filipińczycy rozwinęli potajemny handel morski z sąsiednimi wyspami i kontynentem azjatyckim. Przemytnicy upychają na swoje niepozornie wyglądające łodzie i delikatne bambusowe barki gałkę muszkatołową, jedwab, jadeity i żeń-szeń, z którymi wyruszają na morze, aby przemycić je do MANILI. Sukces nie jest jednak pewny, ponieważ ani łodzie, ani kapitanowie nie są dobrze przygotowani do tych wypraw. Gdyby tego było mało, w zatoce kryją się piraci, którzy czekają tylko, aby obrabować łodzie, które nie zdołają przed nimi uciec.

Biorąc pod uwagę te wszystkie niebezpieczeństwa, wysokie ceny, obowiązujące na czarnym rynku w MANILI, nie dziwią nikogo. Handlarze wykorzystują swoich popleczników, którzy mają dopilnować, aby towar dotarł właśnie do nich; przekupują kapitanów, aby pozbawić przeciwników ładunku i ubezpieczają swoje łodzie na wypadek nieszczęść. Kilku bogatych przedsiębiorców wynajmuje piratów, którzy atakują łodzie przeciwników, co bardzo pomaga w interesach.

Jak w to się gra?

Rozgrywka składa się z kilku rund (nazywanych wyprawami). Podczas każdej wyprawy 3 łodzie zostają załadowane towarami i wyruszają do MANILI. Ruch łodzi opiera się na rzucie odpowiednimi kośćmi (do każdego towaru przypisana jest jedna kość). Szanse na dotarcie łodzi do celu są różne i poszczególne towary dadzą różne zyski.

Całość opiera się przede wszystkim na rozważnym planowaniu oraz szacowaniu ryzyka inwestycji. Oczywiście im większe ryzyko - tym większy jest możliwy zarobek.

Gra kończy się w momencie, kiedy jeden z towarów osiągnie wartość 30. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się do tego czasu zgromadzić największy majątek.

 
Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2010-09-28 11:12:54