Manila
Ocena
6.98
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Kategorie
żeglarstwo (Nautical)
piraci (Pirates)
transport (Transportation)
Pozycja na BGG
964
Ocena na BGG
6.98/10 na 5897 głosy
Nazwa oryginalna
Manila
Mechaniki
licytacja (Auction/Bidding)
--------- (Auction: Turn Order Until Pass)
zakładanie się (Betting and Bluffing)
przewidywanie wartości towarów (Commodity Speculation)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
pożyczki (Loans)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 3 do 5 osób
Czas gry
od 50 do 70 min.
Rok premiery
2005
Autor
Franz-Benno Delonge
Pudełko zawiera
*1 plansza gry
*3 łodzie
*20 pionków w 5 kolorach
*4 żetony załadunku dla 4 towarów
*4 kości (w kolorach towarów)
*4 znaczniki wartości (w kolorach 4 towarów)
*20 kart własności (po 5 dla każdego z towarów)
*monety w filipińskiej walucie PES*O
*instrukcja

Opis

Jest rok 1821, od 250 lat Filipiny znajdują się pod panowaniem królów Hiszpanii. Jednak tak naprawdę Hiszpanie nie kontrolują wszystkiego. W cieniu ich kolonialnej władzy nieposłuszni Filipińczycy rozwinęli potajemny handel morski z sąsiednimi wyspami i kontynentem azjatyckim. Przemytnicy upychają na swoje niepozornie wyglądające łodzie i delikatne bambusowe barki gałkę muszkatołową, jedwab, jadeity i żeń-szeń, z którymi wyruszają na morze, aby przemycić je do MANILI. Sukces nie jest jednak pewny, ponieważ ani łodzie, ani kapitanowie nie są dobrze przygotowani do tych wypraw. Gdyby tego było mało, w zatoce kryją się piraci, którzy czekają tylko, aby obrabować łodzie, które nie zdołają przed nimi uciec.

Biorąc pod uwagę te wszystkie niebezpieczeństwa, wysokie ceny, obowiązujące na czarnym rynku w MANILI, nie dziwią nikogo. Handlarze wykorzystują swoich popleczników, którzy mają dopilnować, aby towar dotarł właśnie do nich; przekupują kapitanów, aby pozbawić przeciwników ładunku i ubezpieczają swoje łodzie na wypadek nieszczęść. Kilku bogatych przedsiębiorców wynajmuje piratów, którzy atakują łodzie przeciwników, co bardzo pomaga w interesach.

Jak w to się gra?

Rozgrywka składa się z kilku rund (nazywanych wyprawami). Podczas każdej wyprawy 3 łodzie zostają załadowane towarami i wyruszają do MANILI. Ruch łodzi opiera się na rzucie odpowiednimi kośćmi (do każdego towaru przypisana jest jedna kość). Szanse na dotarcie łodzi do celu są różne i poszczególne towary dadzą różne zyski.

Całość opiera się przede wszystkim na rozważnym planowaniu oraz szacowaniu ryzyka inwestycji. Oczywiście im większe ryzyko - tym większy jest możliwy zarobek.

Gra kończy się w momencie, kiedy jeden z towarów osiągnie wartość 30. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu uda się do tego czasu zgromadzić największy majątek.

 
Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2010-09-28 11:12:54