nieBasilica
Pudełko wymiary
19 x 27 x 7 cm
19 x 27 x 7 cm
Waga około
0.7 kg
Ocena
6.54
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
średniowiecze (Medieval)
religijna (Religious)
Pozycja na BGG
5205
Ocena na BGG
6.54/10 na 641 głosy
Nazwa oryginalna
Basilica
Mechaniki
zarządzenie usprawnieniami (Action Points)
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
plansza modułowa (Modular Board)
dociąganie kart (Open Drafting)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 osób
Czas gry
od 40 do 50 min.
Rok premiery
2010
Rok wydania
2010
Autor
Łukasz M. Pogoda
Nazwa oryginalna
Basilica
Ocena na BGG
6.55
Pozycja na BGG
4477
Poziom trudności
2.31 na 5
Pudełko zawiera
58 dwustronnych żetonów katedry
*12 pionów Budowniczych
*1 pion króla
*2 żetony monet
*4 żetony witraży
*4 żetony rusztowań
*8 żetonów awansu
*2 żetony punktacji
*plansza
*instrukcja

Opis

W pewnym średniowiecznym mieście powstaje katedra, większa i wspanialsza, niż jakakolwiek świątynia, którą pielgrzym mógłby sobie wyobrazić. Wznosi ją jednak nie jeden architekt, lecz dwóch. Jeden z nich otrzymał zlecenie od króla, drugi od biskupa tej diecezji. Król lubi i szanuje tutejszego biskupa i chciałby uniknąć zatargów z Kościołem, jednak nie chce rezygnować ze swojego udziału w tym dziele. Władca postanawia, że budowniczowie wspólnie zaprojektują katedrę i razem będą nadzorować wznoszenie świątyni na chwałę Bożą. Ten, który będzie lepiej zarządzał pracą budowniczych i wzniesie większą część katedry, zostanie godnie wynagrodzony, a jego rzemieślnicy będą mogli spać spokojnie, nie martwiąc się o chleb, ni dach nad głową.

 

Basilica to gra planszowa dla 2 graczy. Gracze wcielają się w średniowiecznych mistrzów budowlanych, którzy mają za zadanie wspólnie wznieść katedrę. Zwycięzca, który zdobędzie wdzięczność króla, może być tylko jeden.

 

Gracze muszą mądrze planować swoje ruchy, gdyż każdy błąd zostanie wykorzystany przez przeciwnika. Wykaż się sprytem i przebiegłością, starannie planuj swoje posunięcia, aby zdobyć wieczną chwałę.

 

Plan katedry powstaje poprzez układanie na stole żetonów, przedstawiających różniące się od siebie wystrojem i architekturą części katedry. Następnie gracze rozmieszczają na nich piony – zespoły budowniczych: majstrów, kamieniarzy i cieśli, którzy będą realizować projekt.

Gracze dążą do tego, by równocześnie osiągnąć dwa cele: Po pierwsze, aby żetony katedry tworzyły jak największe obszary w jednym stylu, czyli kolorze, a po drugie, aby posiadać w każdym z takich obszarów więcej pionów od przeciwnika.

 

Upływ czasu symbolizuje specjalny pion króla poruszany wzdłuż toru punktacji. Co kilka posunięć król napotyka jedno z pól oznaczających wizytę władcy. W czasie królewskiej wizyty dokonuje się oceny postępu prac i przyznaje graczom punkty zwycięstwa. Każdy uczestnik otrzymuje punkty stosownie do rozmiaru i liczby kontrolowanych obszarów. Im większe i liczniejsze są obszary znajdujące się pod kontrolą gracza, tym większa nagroda. Ten, kto do końca gry uzbiera najwięcej punktów, zwycięży.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-03-13 16:07:01