Na Grunwald: rycerze króla Jagiełły
Pudełko wymiary
26 x 26 x 6 cm
26 x 26 x 6 cm
Waga około
0.8 kg
Ocena
6.61
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Kategorie
średniowiecze (Medieval)
Pozycja na BGG
9189
Ocena na BGG
6.61/10 na 184 głosy
Nazwa oryginalna
Na Grunwald: Rycerze króla Jagiełły
Mechaniki
licytacja (Auction/Bidding)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 30 do 45 min.
Rok premiery
2010
Rok wydania
2014
Autor
Filip Miłuński
Pudełko zawiera
*plansza
*24 pionki
*16 kart rycerzy koronnych
*16 kart rycerzy zaciężnych
*4 karty chłopów
*12 kart Krzyżaków
*8 kart prowiantu
*8 kart dukatów
*14 kart wydarzeń
*48 żetonów dukatów
*3 żetony specjalne
*znacznik rund

Opis

Szykuje się wojna z Krzyżakami!

Jest rok 1408, sytuacja między królem Polski, a Zakonem Krzyżackim jest coraz bardziej napięta. Wszyscy podejrzewają nieuchronną wojnę. I właśnie w tej sytuacji stawia nas gra "Na Grunwald!"- rzuca nas między zaostrzający się konflikt sił Polski, a rycerzy zakonu. Zaskoczony? Przygotowany byłeś na 1410r i wielką bitwę? Niestety! "Na Grunwald!" poza zdolnościami przydającymi sie w bitwie wymaga od graczy dużo więcej- taktycznego myślenia, zmysłu politycznego, umiejętności wyczucia chwili i sprawnej optymalizacji zasobów!


Do stołu zasiada od 2 do 4 osób, w wieku co najmniej 8 lat. Każdy z graczy otrzymuje początkowe zasoby- 1 oficera, 2 pionki pomocników, 3 denary, oraz jeden żeton prowiantu. Plansze przedstawiająca ówczesną Polskę należy umieścić na środku. Przetasowaną talię wydarzeń umieszczamy pod ręką. Gotowi? "Na Grunwald!" dzieli się na trzy fazy. Podczas pierwszej odsłaniana jest karta wydarzenia (autentycznego! opisanego konkretną datą!). Wpływa ona na wszystkich graczy pozytywnie (pozwala podmieniać zasoby), lub negatywnie (pozbawia zasobów). Druga faza- to umieszczanie pionków. Każdy gracz będzie mógł rozmieścić swoich robotników po planszy- wysyłając ich do pól naboru rycerzy zaciężnych, pospolitego ruszenia, zdobywania prowiantu, lub do Krzyżaków (w celach politycznych :)). Uwaga! Surowce z pola, otrzyma jeden lub dwóch graczy, którzy poświecili na to najwięcej pionków i denarów (element licytacji). Na koniec, następuje rozliczenie pól, oraz potyczka z Krzyżakami (wygraną cieszą się Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, przegraną odczuwają wszyscy- nawet jeśli nie umieścili na tym polu pomocników). Gra "Na Grunwald!" kończy się po 8 rundach- zwycięstwem osoby z największą ilością punktów (otrzymywanych tylko za wykarmione wojsko, zgromadzone dukaty, oraz żetony specjalne!).

Gotowi do bitki? "Na Grunwald!" pokaże Wam, że sama bitwa, to nie tak wielki problem :)! Wojsko jeszcze trzeba zorganizować, wyżywić, a przy tym nie dać się wcześniej rozgromić Krzyżakom! Proste zasady, sporo emocji, element rywalizacji (walka o zasoby) i wymóg współpracy (odpieranie Krzyżaków), sprawia, że przygotowania do bitwy stają się prawdziwym kąskiem dla graczy! I nie daj się zwieść- "Na Grunwald!" to nie jest gra edukacyjna- chociaż element edukacji zawiera- przede wszystkim w prześlicznie wykonanych ilustracjach i wydarzeniach autentycznych (pokazujących z czym borykało sie państwo i król przed rokiem 1410).

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2010-10-13 16:21:34