nieŚwiatowy Konflikt
Pudełko wymiary
11 x 15.5 x 3 cm
11 x 15.5 x 3 cm
Waga około
0.3 kg
Ocena
6.98
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
FoxGames
Kategorie
blef (Bluffing)
gra karciana (Card Game)
dedukcja (Deduction)
imprezowa (Party Game)
polityczna (Political)
Pozycja na BGG
648
Ocena na BGG
6.98/10 na 46894 głosy
Nazwa oryginalna
Coup
Mechaniki
--------- (Hidden Roles)
pamięć (Memory)
eliminacja graczy (Player Elimination)
wzajemne zniszczenie (Take That)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 6 osób
Czas gry
od 15 do 20 min.
Edycja
1
Rok premiery
2012
Rok wydania
2013
Autor
Rikki Tahta
Nazwa oryginalna
Coup
Ocena na BGG
7.00
Pozycja na BGG
521
Poziom trudności
1.41 na 5

Opis

Sięgnij po władzę!

„Światowy Konfikt” to emocjonująca gra blefu dla 2 do 6 graczy. Akcja toczy się w czasach współczesnych, w nienazwanym kraju gdzie zderzają się ze sobą dwie strefy wpływów- Rosji i krajów zachodu. Uczestnicy zabawy będą wykorzystywać poszczególne potęgi, oraz ogromne sumy pieniędzy by przejąć kontrolę nad anonimowym państewkiem. Zobacz jakimi prawami rządzi się obecna polityka, jak płynnie gracze potrafią blefować jeśli chodzi o dolary i władzę- to wszystko zawiera się w „Światowym Konflikcie”!

Każdy uczestnik dostaje kartę pomocy, kartę finansów oraz dwie karty wpływów z przetasowanej talii, po obejrzeniu kładziemy te ostatnie zakryte przed sobą. Znaczniki ustawiamy na 2 000 000$ i jesteśmy gotowi do rozgrywki! W turze „Światowego Konfliktu” gracz może zadeklarować dwa rodzaje akcji- wymagające i niewymagające kart. Pierwszy typ to np. akcja o nazwie „USA”, lub „Lokalni Biznesmani”- zapewniają przypływ gotówki na karcie finansów (po 1 000 000$ lub 2 000 000$). Akcje wymagające kart to np. „Rosja”- umożliwia zarobienie aż 3 000 000$, „Media”- pozwalające dobrać 2 karty wpływów z talii i podmienić z posiadanymi, czy „Policja”- zabieramy komuś 2 000 000$ i wpłacamy na swoje konto. Najgroźniejsze akcje to „Afera” (niewymagająca karty) i „Protest”(potrzebna karta)- zmuszają one wybranego gracza do porzucenia jednej ze swoich kart wpływów. „Światowy Konflikt” kończy się w momencie gdy jednej osobie zostanie przynajmniej jedna karta wpływów. Na czym polega urok gry? Na tym, że możemy blefować- deklarujemy akcję „Rosja” (nie posiadając karty) i z pokerową twarzą obserwujemy innych graczy. Jeśli wytrzymamy ich spojrzenia- pozwalają wykonać akcję, jeśli nie, mogą nas sprawdzić. Gdy do tego dojdzie, musimy pokazać, że posiadamy „Rosje”. Jeśli zostaliśmy złapani na kłamstwie- tracimy kartę wpływu. Natomiast jeśli sprawdzający się pomylił- to w świecie polityki straci zaufanie i sam pozbędzie się jednej karty. Ponad to, karty mogą się wzajemnie blokować- a same blokady też mogą być perfekcyjnie zmyślone! Brzmi skomplikowanie? Może, ale karty pomocy klarownie przedstawiają zależności nawet niewprawionym graczom!

Mechanika gry „Światowy Konflikt” świetnie odzwierciedla klimat areny politycznej- kłamstwa, podejrzenia, nieufności! Rozegraj wojnę wpływów między Rosją, a Unią Europejską i sprawdź czyim panowaniem zakończy się ten zatarg! Rozgrywaj karty z rozmysłem, kłam, gromadź fundusze, a przede wszystkim zachowaj kamienną twarz! Eliminuj polityczną konkurencję i zakończ „Światowy Konflikt”!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-07-25 16:26:21
Coup