Tichu
Pudełko wymiary
9.5 x 12 x 2 cm
9.5 x 12 x 2 cm
Waga około
0.1 kg
Ocena
7.58
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
G3
Kategorie
gra karciana (Card Game)
Pozycja na BGG
212
Ocena na BGG
7.58/10 na 15232 głosy
Nazwa oryginalna
Tichu
Mechaniki
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Ladder Climbing)
--------- (Predictive Bid)
partnerstwo (Team-Based Game)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 4 osób
Czas gry
od 50 do 60 min.
Rok premiery
1991
Rok wydania
2014
Autor
Urs Hostettler
Pudełko zawiera
*56 kart
*4 skróty zasad
*instrukcja

Opis

Sprawdź co fascynuje w „Tichu”!

Jest to popularna gra karciana, która do złudzenia przypomina zwykłą talię kart. Nic bardziej mylnego! Jest to taktyczna rozgrywka przygotowana dla 4 graczy. Grając w parach, próbujemy osiągnąć pułap 1000 punktów, pozbywając się wszystkich kart.

„Tichu” łączy w sobie ryzyko z przemyślaną strategią. Rozpoczynając grę, każdy dociąga 14 kart (jak głosi instrukcja: „Chińscy gracze nie rozdają kart- dobierają je!”). Przy dziewiątej, gracz może zadeklarować „Duże Tichu”- od tego momentu musi skończyć rozdanie (jako pierwszy wyłożyć ostatnią kartę!). Dzięki temu zyska dla swojego zespołu 200 punktów (jeśli ktoś go ubiegnie zespół traci 200). W dowolnym momencie można zadeklarować „Małe Tichu”- takie same zasady, z tym, że nagroda mniejsza (100 pkt). Po dobraniu 14 kart, grę rozpoczyna posiadacz Mah Jonga. Nie musi jej wykładać, może zacząć inną kombinacją- np. Parą, Dwoma Parami, Trójka, Full.. itp. (sekwencje są bardzo podobne do tych pokerowych). Wykładamy je rosnąco –każda sekwencja musi mieć wyższą wartość od kombinacji poprzednika. Tury trwają póki trójka graczy spasuje. Czwarty gracz zbiera lewę (stos kart na środku) i punktuje. W Tichu występują karty specjalne, jak wspomniany wyżej Mah Jong. Poza tym, że właściciel karty rozpoczyna rozdanie, Mah Jong może zażądać od innych wyłożenia kart o podanej wartości. Smok kończy kombinacje i oddaje lewę przeciwnej drużynie, Pies zapewnia rozpoczęcie nowej sekwencji sojusznikowi, Feniks ma wartość zawsze o ½ wyższą niż zagrana poprzednio sekwencja.

„Tichu” to bardzo wciągająca karcianka. Wręcz „niebezpieczna”, gdyż po jednej przegranej partii chce się rewanżu, a i po wygranej pragniemy kolejnej partii. Pięknie wydana, w chińskim klimacie Chociaż z początku może wydać się trudna, zasady tłumaczy się w 2 minuty! Wszystko ładnie wyjaśnia instrukcja, a karty pomocy przypominają. Warto wypróbować w gronie rodzinnym!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-07-31 14:44:30