Unita
Pudełko wymiary
30 x 30 x 7.5 cm
30 x 30 x 7.5 cm
Waga około
1.6 kg
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Portal
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 50 do 60 min.
Rok premiery
2014
Rok wydania
2014
Autor
Steve Brück
Pudełko zawiera
*1 dwustronna plansza
*64 kości
*12 żetonów terenu
*12 kart mocy
*1 znacznik pierwszego gracza
*1 instrukcja

Opis

„Unita” jest to niezwykła gra kościana.

A dlaczego? Ponieważ mimo, iż całość oparta jest na kościach, brak tu jakiegokolwiek elementu losowego. Wszystko zależy od strategii gracza, umiejętności przystosowania się do sytuacji, obserwacji przeciwników i chłodnej wojennej kalkulacji. Gra opowiada o szturmie różnych frakcji na magiczny portal. Podczas tego wyścigu oddziały graczy będą się ścierać, „podstawiać sobie nogi” i wykorzystywać zdolności specjalne. Musimy przetransportować jak najwięcej oddziałów przez magiczny portal- kto będzie miał największą liczbę oczek na przeteleportowanych kostkach wygrywa!

By rozegrać grę „Unita” będziemy potrzebować od 2 do 4 graczy. W zależności od tego ile osób bierze udział, taką planszę wykładamy na stół. Uczestnicy wybierają sobie frakcję (kolor) i otrzymują kości symbolizujące oddziały, karty specjalne (dające efekt trwały, bądź jednorazowo przechylające szale na naszą stronę) i karty miejsc (2 karty są takie same u wszystkich, oraz jedną, unikalną dla danej frakcji). Spośród kart specjalnych wybieramy jedna, natomiast karty miejsc rozkładamy (w tajemnicy przed innymi graczami) w wyznaczonych miejscach. By rozpocząć partię w „Unitę” potrzebujemy rozmieścić jeszcze kostki. Dzielimy je na oddziały po 4 kości, ustawiając je w kwadrat, tak by kości z czerwonymi wartościami były widoczne na górnej ściance. Grajmy! Każdy gracz porusza się po swoim torze (sąsiadując z innymi), w swojej turze można wykonać 3 akcje. Możliwe są dwie- ruch lub atak. Więc możemy się trzy razy ruszyć jednym oddziałem, po razie trzema, lub jednym przesunąć się o dwa i zaatakować. Dowolność kombinacji wpływa na strategiczny element gry. Jak prowadzi się atak? Musimy graniczyć z oddziałem wroga. Porównujemy wartości na kostkach i ten kto ma więcej wygrywa. Z jego kostką nic się nie dzieje, natomiast, kostka przegrana odejmuje jeden od czerwonej wartości i przewraca się ją na odpowiednią ściankę by oznaczyć, że otrzymała rany (czerwona wartość to 3, więc szukamy na kostce 2 i tak ustawiamy kość). Następną rzeczą jest zamiana szeregów- polega to na przesunięciu kostek walczących do tyłu, a jednostek z drugiej linii na przód, tak by teraz te świeże oddziały ze sobą graniczyły.

Brak elementu losowości zapewnia dobrą zabawę osobom lubującym się w długoterminowych strategiach. Ładne wykonanie, dwustronne plansze i mnogość wariantów (drużynowy, zaawansowany, familijny) sprawiają, że gra „Unita” może być wyciągana w każdym towarzystwie!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-07-31 17:19:01