Metropolia
Pudełko wymiary
20 x 20 x 4.5 cm
20 x 20 x 4.5 cm
Waga około
0.5 kg
Ocena
6.65
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Fox Games
Kategorie
Gra karciana (Card Game)
Rozbudowa miasta (City Building)
Kości (Dice)
Pozycja na BGG
890
Ocena na BGG
6.65/10 na 22477 głosy
Nazwa oryginalna
Machi Koro
Mechaniki
dociąganie kart (Card Drafting)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Rok premiery
2012
Rok wydania
2014
Autor
Masao Suganuma
Pudełko zawiera
*108 kart + 68 kart (dodatek)
*60 monet o nominałach 1,5 i 10
*2 kostki
*instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Metropolia

Opis

Zbuduj swoją pierwszą Metropolię mając zaledwie 8 lat!

Oto prosta gra ekonomiczna, w której gracze (od 2 do 4 osób) wcielają się w burmistrzów miasteczek i stają do wyścigu o tytuł Metropolii! Kto pierwszy wybuduje wieżę radiową, centrum handlowe, dworzec kolejowy i park rozrywki wygrywa, a jego mieścinka staje się obiektem zazdrości innych uczestników.

Na początku gracze otrzymują dwie karty startowe (już wybudowane) i 4 karty wyżej wymienionych nieruchomości. Pozostałą część talii, dzielimy na 15 stosików i układamy je na stole (najlepiej będą widoczne ułożone w prostokąt 3x5). Jesteśmy gotowi by rozpocząć grę „Metropolia”. W swojej turze gracz rzuca kostką. Wynik będzie aktywował budynki o takim numerze, a one będą prowokowały akcję- dawały pieniądze (wszystkim, bądź jednemu), zabierały monety innym uczestnikom, itp. Zależności w rodzaju podjętych akcji determinują kolory- niebieskie dają monety wszystkim, zielone aktywują się tylko w Twojej turze i działają tylko na Ciebie, czerwone aktywowane są w turach innych uczestników i przynoszą korzyści właścicielowi, a fioletowe są wyjątkowe- można mieć tylko jedną kopie danego budynku- aktywowane są w Twojej turze i zabierają złoto innym. Po rzucie i wykonaniu akcji, gracz może zakupić jeden z odkrytych 15 budynków (wpłacając koszt w monetach do banku) lub wybudować jedną z 4 nieruchomości potrzebnych do zwycięstwa. Uwaga! W pudełku od gry „Metropolia” znajduje się jeszcze dodatek- „Metropolia Plus”. Wprowadza on do gry 68 nowych kart- unikalnych, urozmaicających drogę do zwycięstwa! A zatem budować sklep z sushi, kawiarnię, a może szkołę? Decyzja należy do Ciebie, Burmistrzu!

Gra prosta i świetnie sprawdzająca się wśród młodych fanów gier ekonomicznych, dobrze wyważona na 2, na 3, na 4 graczy. Dodatkowo „Metropolia” przewiduje też wariant dla starszych i szukających wyzwań- nie zmieniając zasad i mechanik obowiązujących w grze! Zbuduj najwspanialsze miasto z „Metropolią” i „Metropolią Plus”!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-08-01 19:06:00