Metropolia
Pudełko wymiary
20 x 20 x 4.5 cm
20 x 20 x 4.5 cm
Waga około
0.5 kg
Ocena
6.6
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
FoxGames
Kategorie
rozbudowa miasta (City Building)
kości (Dice)
Pozycja na BGG
1234
Ocena na BGG
6.6/10 na 33306 głosy
Nazwa oryginalna
Machi Koro
Mechaniki
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
--------- (Race)
--------- (Random Production)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Rok premiery
2012
Rok wydania
2014
Autor
Masao Suganuma
Pudełko zawiera
*108 kart + 68 kart (dodatek)
*60 monet o nominałach 1,5 i 10
*2 kostki
*instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Metropolia

Opis

Zbuduj swoją pierwszą Metropolię mając zaledwie 8 lat!

Oto prosta gra ekonomiczna, w której gracze (od 2 do 4 osób) wcielają się w burmistrzów miasteczek i stają do wyścigu o tytuł Metropolii! Kto pierwszy wybuduje wieżę radiową, centrum handlowe, dworzec kolejowy i park rozrywki wygrywa, a jego mieścinka staje się obiektem zazdrości innych uczestników.

Na początku gracze otrzymują dwie karty startowe (już wybudowane) i 4 karty wyżej wymienionych nieruchomości. Pozostałą część talii, dzielimy na 15 stosików i układamy je na stole (najlepiej będą widoczne ułożone w prostokąt 3x5). Jesteśmy gotowi by rozpocząć grę „Metropolia”. W swojej turze gracz rzuca kostką. Wynik będzie aktywował budynki o takim numerze, a one będą prowokowały akcję- dawały pieniądze (wszystkim, bądź jednemu), zabierały monety innym uczestnikom, itp. Zależności w rodzaju podjętych akcji determinują kolory- niebieskie dają monety wszystkim, zielone aktywują się tylko w Twojej turze i działają tylko na Ciebie, czerwone aktywowane są w turach innych uczestników i przynoszą korzyści właścicielowi, a fioletowe są wyjątkowe- można mieć tylko jedną kopie danego budynku- aktywowane są w Twojej turze i zabierają złoto innym. Po rzucie i wykonaniu akcji, gracz może zakupić jeden z odkrytych 15 budynków (wpłacając koszt w monetach do banku) lub wybudować jedną z 4 nieruchomości potrzebnych do zwycięstwa. Uwaga! W pudełku od gry „Metropolia” znajduje się jeszcze dodatek- „Metropolia Plus”. Wprowadza on do gry 68 nowych kart- unikalnych, urozmaicających drogę do zwycięstwa! A zatem budować sklep z sushi, kawiarnię, a może szkołę? Decyzja należy do Ciebie, Burmistrzu!

Gra prosta i świetnie sprawdzająca się wśród młodych fanów gier ekonomicznych, dobrze wyważona na 2, na 3, na 4 graczy. Dodatkowo „Metropolia” przewiduje też wariant dla starszych i szukających wyzwań- nie zmieniając zasad i mechanik obowiązujących w grze! Zbuduj najwspanialsze miasto z „Metropolią” i „Metropolią Plus”!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-08-01 19:06:00