Szogun
Pudełko wymiary
27 x 37 x 10.5 cm
27 x 37 x 10.5 cm
Waga około
2.1 kg
Ocena
7.52
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
ekonomiczna (Economic)
średniowiecze (Medieval)
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
264
Ocena na BGG
7.52/10 na 13864 głosy
Nazwa oryginalna
Shogun
Mechaniki
planowanie ruchu (Action Queue)
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
ruch po obszarach (Area Movement)
licytacja (Auction/Bidding)
--------- (Cube Tower)
symultaniczny wybór (Simultaneous Action Selection)
zróżnicowanie kolejności akcji (Variable Phase Order)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 3 do 5 osób
Czas gry
od 90 do 120 min.
Rok premiery
2005
Rok wydania
2014
Autor
Dirk Henn
Pudełko zawiera
*1 plansza dwustronna
*53 Karty prowincji
*25 kart skrzyń wojennych
*5 kart specjalnych
*10 kart akcji
*12 kart wydarzeń
*5 kart Daimyo
*5 osobistych plansz
*310 kolorowych sześcianów
*20 zielonych sześcianów
*55 skrzyń wojennych
*5 znaczników punktów zwycięstwa
*5 znaczników ryżu
*80 żetonów budynków
*42 znaczniki buntu
*1 3-częściowa wieża bitewna
*1 tacka z przegródkami
*1 suplement
*1 instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Szogun

Opis

Poprowadź swoje wojska i zostań Szogunem XVI-wiecznej Japonii!

W tej niezwykłej grze strategicznej celem jest zapewnienie dominacji swojego rodu, ale uwaga, nie będzie to takie proste. Poza umiejętnością prowadzenia wojen w Szogunie równie ważne będzie rozwijanie prowincji- militarnie, jak i kulturalnie, zapewnianie dobrobytu ludności i przede wszystkim dbanie o odpowiednią ilość zapasów żywności, by mieszkańcy naszych prowincji nie wznieśli buntu i nie zniszczyli naszych planów dominacji w Japonii od środka!

Szogun to gra dla 3 do 5 graczy. Dwustronną planszę umieszczamy na środku (strony różnią się rozmieszczeniem prowincji, więc rozgrywki będą się między sobą różnić), wieżę bitewną oraz 5 Kart Bonusów (o które uczestnicy będą się licytowali) w zasięgu ręki, natomiast graczom rozdajemy Plansze Gracza (z możliwymi akcjami), kartę postaci (wylosowaną lub wybraną), wojska w wybranym kolorze i zasoby. Początkowe rozstawienie jednostek na mapie jest zawarte na odwrocie plansz graczy. Gra Szogun podzielona jest na dwie części (dwa lata w feudalnej Japonii), a każda na trzy tury (wiosna, lato, jesień. Zimą podliczane są punkty i rozpatrywane bunty ludności). Początek każdej tury to licytacja o pierwszeństwo. Gracze układają zakryte karty licytacji- przedstawiające liczbę skrzyń, które zapłacą- na swojej Planszy Gracza. Osoba, która jest przeznaczy ich najwięcej, rozpoczyna grę. Gracze wykładają zakryte karty prowincji na poszczególnych polach akcji na swojej Planszy Gracza. A następnie w kolejności je wykonują. Dostępne jest 10 różnych pól akcji. Przykładowymi są: pobór ryżu, pobór skrzyń, werbowanie jednostek, postawienie zamku, wybudowanie świątyni, lub teatru. Dostępna jest też akcja ruchu wojsk- najczęściej w celu ataku. Przesuwamy wtedy swoje jednostki na sąsiednią prowincję (jedną jednostkę zostawiając w swojej prowincji) i wywołujemy bitwę. W Szogunie rozstrzygane są one poprzez wrzucenie wszystkich jednostek (obu stron) biorących udział w walce do Wieży Bitewnej. Wynik bitwy rozstrzygnięty jest przez kostki jednostek, które z niej wypadły (uwaga! Wieża jest tak skonstruowana by niektóre jednostki w niej zostawały!). Jeśli wygraliśmy, bo na tacce pod wieżą pojawiło się więcej naszych jednostek zdobyliśmy teren. Przeciwnik musi oddać nam kartę danej prowincji. Tak gra się toczy przez 3 tury. W czwartej- zimie- podliczamy punkty. Za największą ilość zamków(3 pkt.), świątyń (2pkt.) i teatrów (1pkt.) w regionie, za każdą prowincję i każdy budynek 1 pkt. Po 8 rundzie (czyli po drugim roku gry), gracz, który będzie miał największą liczbę punktów wygrywa!

Szogun to rewelacyjna przygoda dla wytrawnych graczy lubujących się w strategii! Świetnie działająca mechanika, możliwość wprowadzania przeciwników w błąd, ciekawy pomysł na rozstrzyganie losów bitwy i zmieniające się warunki zapewniające różnorodność to mocne strony gry! Całość doskonale ze sobą współgra! A piękne (już POLSKIE!) wydanie, opatrzone świetnymi grafikami sprawia, że klimat Japonii jest wręcz namacalny!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki FFG 44 x 68 mm 50 szt. - Mini European Red
    Koszulki FFG 44 x 68 mm 50 szt. - Mini European Red
    liczba sztuk: 3
  • Koszulki Mayday 45 x 68 mm 100 szt. - Mini Euro
    Koszulki Mayday 45 x 68 mm 100 szt. - Mini Euro
    liczba sztuk: 2

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2014-09-09 15:26:51
shogun