Szklany Szlak
Pudełko wymiary
22.5 x 31.5 x 6 cm
22.5 x 31.5 x 6 cm
Waga około
1.9 kg
Ocena
7.45
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Lacerta
Kategorie
rozbudowa miasta (City Building)
ekonomiczna (Economic)
średniowiecze (Medieval)
Pozycja na BGG
280
Ocena na BGG
7.45/10 na 9743 głosy
Nazwa oryginalna
Glass Road
Mechaniki
dociąganie kart (Card Drafting)
zbiory zasobów (Set Collection)
symultaniczny wybór (Simultaneous Action Selection)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
zróżnicowanie kolejności akcji (Variable Phase Order)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 1 do 4 osób
Czas gry
od 70 do 80 min.
Rok premiery
2013
Autor
Uwe Rosenberg
Pudełko zawiera
* 4 plansze gracza,
* 4 kieraty,
* 40 drewnianych znaczników dóbr,
* 60 kart postaci,
* 50 żetonów krajobrazów,
* 90 żetonów budynków,
* plansza organizacyjna,
* instrukcja.

Opis

Prowadzimy własną hutę szkła!

Szklany Szlak aktualnie jest trasą turystyczną prowadzącą przez bawarskie lasy. Oczywiście nie zawsze tak było. W XVIII wieku, rzemieślnicy pracujący wzdłuż tego traktu, w przydrożnych miasteczkach, wytwarzali szkło. Strzegli jego tajemnicy i bogacili się na pięknej obróbce. W tej grze Uwe Rosenberga gracze wcielają się w przewodniczącego cechu rzemieślników i przez 4 rundy, będą zdobywali punkty, przez mądre zarządzanie zespołem.

Do gry Szklany Szlak może zasiąść od 1 do 4 osób (wersja jedno- i dwu-osobowa ma kosmetycznie zmienione zasady). Każdy otrzymuje swoją planszę gracza z kafelkami (lasów, jezior itp.), liczniki zasobów (bardzo ciekawe rozwiązanie produkcyjne!), oraz talię kart pracowników. Na środku ustawiamy planszę centralną z budynkami (trzech rodzajów) i jesteśmy gotowi. Szklany Szlak rozpoczyna gracz któremu przypadł żeton pucharu (przechodzi, losowany). Gracze wybierają po jednej karcie akcji z talii. Właściciel Pucharu wykłada swoją kartę i wykonuje akcję. Jeśli inni gracze również wybrali taką samą kartę jak Pierwszy, również podejmują się akcji. Na karcie są zaznaczone dwa pola. Jeśli jesteśmy jedynym graczem, który zagrał danego pomocnika- zdobywamy oba. Jeśli nie, dostajemy tylko korzyść z pierwszego okienka. W taki sposób będziemy pozyskiwali surowce, nowe budynki. Gdy na naszym znaczniku koła, wszystkie surowce wskoczą „powyżej 0”, wskazówka przesuwając się oznaczy, że udało się nam wyprodukować szkło/cegły. Jest to ważne, ponieważ najwięcej punktów zyskujemy dzięki tym dwóm dobrom. Szklany Szlak kończy się po 4 turze. Podliczamy punkty i ogłaszamy zwycięzcę!

Typowa gra ekonomiczna od Lacerty- świetnie wydana, z mnóstwem elementów i niespotykanym mechanizmem produkcyjnym. Warta polecenia dla fanów Agricoli i Le Havre. Szklany Szlak jest praktycznie pozbawiony losowości, oraz negatywnej interakcji. Strategia jest tu jasna- spokojnie oddajemy się pracy, by wytworzyć piękne i pożądane przez wszystkich naczynia. Kto najszybciej opanuje tą sztukę- wygrywa!

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-01-28 16:53:32