nieGaja
Pudełko wymiary
19 x 27.5 x 7 cm
19 x 27.5 x 7 cm
Waga około
0.7 kg
Ocena
6.19
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Lucrum Games
Kategorie
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
4350
Ocena na BGG
6.19/10 na 1746 głosy
Nazwa oryginalna
Ga
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
zarządzanie ręką (Hand Management)
pamięć (Memory)
plansza modułowa (Modular Board)
dociąganie kart (Open Drafting)
zbiory zasobów (Set Collection)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 20 do 30 min.
Rok premiery
2014
Autor
Olivier Rolko
Pudełko zawiera
* 27 postaci osadników (w pięciu kolorach),
* 20 żetonów zwierząt,
* 48 kafelków terenu (lasy, morza, góry, pustynie, bagna, równiny),
* 40 zielonych kart Natury (lasy, morza, góry, pustynie, bagna, równiny),
* 30 niebieskich kart Życia (18 miast, 12 zwierząt),
* 9 żółtych kart Stworzenia.
* instrukcja

Opis

Stwórz swój własny świat!

„Gaja” to gra oparta na mechanizmie kafelków, w którym wcielamy się w stworzyciela świata. Próbujemy tak „poukładać” elementy krajobrazu- gór, lasów, mórz i pustyń by uzyskać optymalne warunki rozwoju dla naszych pionków. Powoli, pod naszym okiem, będą rozwijały się miasta, a tereny zapełnią się różnorodną zwierzyną.

Do stołu zasiada od 2 do 5 uczestników. Kafelki dzielimy na odpowiednie stosy, wystawiamy karty celów i zbieramy pionki w swoim kolorze. Z przetasowanej talii otrzymujemy karty, które pozwolą nam układać kolejne elementy ziemi. „Gaja” przebiega w turach. Gracze po kolei zagrywają karty i wykonują czynności z nimi związane, lub dobierają nowe (max. 6 kart na ręku!). Zagranie Karty Natury pozwala nam dołożyć odpowiedni kafelek terenu w dowolnym miejscu. Natomiast Karty Życia pozwalają umieścić zwierzęta lub miasto na powstałej planszy. Miasta mają określone warunki w jakich można je zbudować, zawsze odnoszą się one do sąsiednich kafelków. Np. Wymagane są zwierzęta (na polach obok), pustynia, bagna i góry. Kartę można zagrać nawet jeśli spełniony jest tylko jeden warunek. Gdy położymy ją na planszy, umieszczamy na niej swojego pionka. Uwaga! Jeśli inny gracz spełni kolejny warunek również dokłada do tego miasta swojego mieszkańca! Celem gry „Gaja” jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich pionków! Zatem każdy ruch trzeba przemyśleć, czy aby komuś nie ułatwimy gry? A może jakoś przyblokujemy plany przeciwnika?

„Gaja” cieszy oko prześlicznymi ilustracjami i nasyconymi kolorami. Jest to wesoła gra kafelkowa dla całej rodziny. Stwórz najpiękniejsze krajobrazy, zapewnij dobre warunki życia na swojej ziemi, a nawet się nie zorientujesz, że wszystkie pionki już zamieszkują w Twoich miastach! Dla bardziej wymagających graczy „Gaja” oferuje agresywny wariant gry- z katastrofami i podbijaniem cudzych miast.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-05-06 17:51:38