Baronia
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 8 cm
29.5 x 29.5 x 8 cm
Waga około
1.9 kg
Ocena
7.07
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
logiczna (Abstract Strategy)
średniowiecze (Medieval)
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
1514
Ocena na BGG
7.07/10 na 2816 głosy
Nazwa oryginalna
Barony
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
ruch po obszarach (Area Movement)
plansza modułowa (Modular Board)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 40 do 60 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Marc André
Pudełko zawiera
* Instrukcja
* 36 płytek krain (gór, lasów, równin, pól i jezior)
* 1 plansza punktacji
* 80 żetonów zasobów
* 1 znacznik pierwszego gracza
* 28 rycerzy
* 20 miast
* 8 twierdz
* 56 wiosek
* 4 znaczniki punktacji
* 4 arkusze pomocy

Opis

Zawalcz o Baronie!

Na najdalszych rubieżach imperium czwórka baronów rywalizuje o tytuł Króla. Każdy z uczestników gry Baronia, po wybraniu koloru i dobraniu komponentów rozpoczyna bój o najwyższą stawkę. Strategia, rywalizacja o tereny, wyścig zbrojeń i ekonomiczne przepychanki- a wszystko w pięknym wydaniu nowej gry autorów popularnego Splendora!

Zaczynamy o ułożenia planszy. Każda osoba biorąca udział w zabawie losuje 9 kafelków planszy i układa swoją część mapy. Owa modularność jest wielkim plusem gry Baronia- zapewnia dużą zmienność, zapewniając niepowtarzalne rozgrywki. Następnie każdy umieszcza po trzy miasta i trzech rycerzy na dowolnie wybranym polu. Najmłodszy uczestnik wybiera pierwszego gracza wręczając mu Znacznik. Baronia przebiega w turach. W swojej kolejce uczestnik może się podjąć jednej z 6 akcji. Pierwszą jest Werbunek- z każdego miasta możemy pozyskać rycerza. Druga możliwość to ruch- do dwóch wojowników może się przemieścić po planszy (niezależnie!). 3 opcja to budowa- gracze mogą wymienić rycerza na nową wioskę (na polu, na którym ów pionek się znajduje). Czwartą dostępną akcją możemy postawione osady zmienić w miasta. Piątą możliwością jest Ekspedycja- odkładając jeden pionek do pudełka (całkowicie eliminując go z gry) możemy postawić swojego rycerza na dowolnym polu krawędzi planszy. Ostatnią akcją jest walka o tytuł. Płacąc 15 dowolnych zasobów- przesuwamy swój pionek o jeden stopień na drabinie szlacheckiej. Kto osiągnie poziom króla zwycięża Baronie!

Prosta w założeniach i nieskomplikowana gra, pozwalająca w 40 minut zawładnąć całą krainą! Porządnie wydana, na grubej tekturze, z drewnianymi pionami zapewni długotrwałość i możliwość rozegrania ogromnej ilości partii- każdej z inną strategią, na różnorodnej planszy. Zasiądź do gry i rządz, Baronia czeka!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-06-17 14:09:00