Rio Grande
Pudełko wymiary
17 x 23.5 x 4 cm
17 x 23.5 x 4 cm
Waga około
0.5 kg
Ocena
5.71
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Piatnik
Kategorie
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
20699
Ocena na BGG
5.71/10 na 58 głosy
Nazwa oryginalna
Rio Grande
Mechaniki
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
Wydanie
angielskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 20 do 30 min.
Rok premiery
2009
Rok wydania
2014
Autor
Michele Comerci

Opis

Budujemy... koryto rzeki!

"Rio Grande" ma ponad 3 kilometry długości i większą swą częścią tworzy naturalną granicę między Stanami Zjednoczonymi, a Meksykiem. W grze wydawnictwa Piatnik, przeznaczonej dla dwóch do pięciu osób, w wieku co najmniej 10 lat, będziemy próbowali stworzyć jak najbardziej harmonijne koryto tej rzeki, oraz zaopatrywać niektóre odcinki w mosty. Planszówka bardzo prosta, rodzinna, ale co bardziej zawzięci gracze, mogą zapunktować nawet ponad Tor Punktacji! :)


"Rio Grande" rozpoczynamy od ułożenia Toru Punktacji w okolicy graczy. Każdy umieszcza na nim swój pionek (pole zero), dobiera 5 kart i możemy rozpoczynać. Celem jest oczywiście zbudowanie koryta. Ale czy rzeka będzie krótka, czy długa- decydujemy my. W swoim ruchu gracz może podjąć się jednej do trzech z 4 dostępnych akcji. Możemy oczywiście zagrać kartę nurtu rzeki i ją przedłużyć, lub rozpocząć nową (w grze "Rio Grande" może być maksymalnie 6 rozpoczętych rzek). Drugą możliwością jest zagranie karty specjalnej- mielizny, zakrętu itp. Wprowadzają one trochę interakcji negatywnej (wysuszają nurt, zamieniają mosty miejscami). Inne karty tego typu to ujścia i jeziora (pozwalające zapunktować). Trzecia dostępna akcja to zbudowanie mostu (tylko na karcie którą zagraliśmy). Jeśli karty nam nie podpasują możemy je odrzucić, jako 4 możliwość. Na koniec rundy dobieramy do 5 kart na rękę i przechodzimy do kolejnego gracza. "Rio Grande" kończy się w momencie gdy ktoś weźmie ostatnią kartę ze stosu dobierania.

Bardzo prosta gra, która przypadnie do gustu każdej rodzinie! "Rio Grande" to trwałe wykonanie- karty wytrzymałe (to w końcu Piatnik), gruba tektura planszy- dzięki czemu gra spokojnie wytrzyma wyciąganie co niedziele! Jest niewielka, więc może nam towarzyszyć zarówno na wycieczkach szkolnych, jak i familijnych wypadach. Nic skomplikowanego- proste zasady, lekka doza losowości, szczypta interakcji negatywnej- recepta na udane rodzinne granie!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-10-01 16:23:42