Budowniczowie: Antyk
Pudełko wymiary
13 x 13 x 4 cm
13 x 13 x 4 cm
Waga około
0.3 kg
Ocena
6.67
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
starożytność (Ancient)
rozbudowa miasta (City Building)
Pozycja na BGG
2547
Ocena na BGG
6.67/10 na 1780 głosy
Nazwa oryginalna
The Builders: Antiquity
Mechaniki
zarządzenie usprawnieniami (Action Points)
pożyczki (Loans)
dociąganie kart (Open Drafting)
zbiory zasobów (Set Collection)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 20 do 30 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Frédéric Henry
Pudełko zawiera
*37 prostokątnych kart (w tym 18 Robotników, 6 Więźniów, 4 Narzędzia,
4 Pożyczki, 4 Uniwersytety i 1 karta pierwszego gracza)
* 40 monet
* 33 karty Budynków (w tym 4 Maszyny)

Opis

Ze średniowiecza... do antyku!

Oto druga odsłona familijnej gry ekonomicznej. "Budowniczowie: Antyk" zabierze nas tym razem do kolebki cywilizacji, gdzie będziemy mogli zbudować prawdziwe cuda architektury- Piramidy, Sfinksa, czy Kolosa Rodyjskiego! Jak wygląda sprawa z zasadami? Są takie same! Naszym celem jest zarządzanie grupką robotników, by wznieść jak najwięcej wartościowych (w punktach zwycięstwa) budowli. Różnica polega na tym, że Antyk oferuje nam kilka możliwości, których w średniowieczu nie było!

"Budowniczowie: Antyk" to gra dla 2 do 4 osób, w wieku co najmniej 10 lat. Tasujemy talie robotników i budynków i umieszczamy w widocznym miejscu. Gracze otrzymują po 10 monet. Pod ręką należy umieścić również karty Pożyczki, więźniów, oraz Szkolenia. Rozpoczynamy grę "Budowniczowie: Antyk"! Odsłaniamy 5 pierwszych kart z obu talii i Pierwszy Gracz przystępuje do działania. Ma do wydania 3 akcje (jak każdy następny uczestnik). Co możemy w turze wykonać? Otóż możemy dobierać karty robotników, oraz projekty budowli za darmo. Umieszczamy je w swojej strefie gry. Opłacając robotnika angażujemy go do budowy- to też kosztuje jedną akcję. Porównujemy wtedy "parametry" pracownika z "wymogami" budynku i jeśli są takie same- budynek odwracamy ukończoną stroną karty. Jeśli nie, w przyszłych rundach musimy dosłać kolejnych pracowników (lub dokupując akcje- posłać drugiego robotnika, co w tej samej rundzie kosztuje już dwie akcje!). "Budowniczowie: Antyk" proponują jeszcze trzy możliwości! Możemy zaciągnąć pożyczkę w banku i otrzymać określoną ilość monet (oddać będzie trzeba więcej, a jak nam się nie uda, tracimy 2 punkty!). Pojawili się również Więźniowie- kupując go (jednorazowy koszt), będziemy mogli go wysyłać do pracy za darmo... ale więźniowie, mimo swojej wydajności przynoszą na koniec gry ujemne punkty! Szkolenia to też nowość w grze "Budowniczowie: Antyk". Dzięki nim możemy podnosić "parametry" naszych robotników!

Ekonomiczna zabawa dla całej rodziny. Dużo możliwości? Więcej niż w "Budowniczych: Średniowiecze", a mimo to, jest to cały czas dobry tytuł familijny!  Wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 17 punktów!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-10-28 13:09:08