Haru Ichiban (bez folii)
Pudełko wymiary
20.5 x 20.5 x 6 cm
20.5 x 20.5 x 6 cm
Waga około
0.4 kg
Ocena
6.61
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Hobbity
Kategorie
logiczna (Abstract Strategy)
zwierzęta (Animals)
puzzle (Puzzle)
Pozycja na BGG
3608
Ocena na BGG
6.61/10 na 1198 głosy
Nazwa oryginalna
Haru Ichiban
Mechaniki
sieć ruchu (Grid Movement)
zarządzanie ręką (Hand Management)
pamięć (Memory)
budowa schematów (Pattern Building)
symultaniczny wybór (Simultaneous Action Selection)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 osób
Czas gry
od 15 do 25 min.
Rok premiery
2014
Rok wydania
2015
Autor
Bruno Cathala
Nazwa oryginalna
Haru Ichiban
Ocena na BGG
6.65
Pozycja na BGG
2834
Poziom trudności
1.73 na 5
Pudełko zawiera
* 8 Czerwonych Kwiatów
* 8 Żółtych Kwiatów
* 16 Nanufarów
* 2 Żaby
* 2 Ogrodników
* 1 Plansza Stawu
* 1 Tor Punktacji
* 1 Instrukcja

Opis

Zadbaj o cesarski ogród!

"Haru Ichiban" (Pierwszy wiosenny wiatr) budzi do życia. Natura rozkwita, nenufary nabierają koloru, a wszystko to oprawione jest w pełen harmonii rechot żab. Piękny obraz. Spokojny i melancholijny. Prawda? Sam cesarz odwiedza ogród by napawać się jego doskonałością. Ale nic nie dzieje się samo! Nad pięknem ogrodu czuwają dwaj ogrodnicy- starszy i młodszy. To oni w pocie czoła pracują nad pięknem i doskonałością. Ale któremu z nich przypadnie tytuł "ulubieńca cesarza"?


Oto "Haru Ichiban"- logiczna gra dla dwóch osób. Gracze wcielą się tu w rolę ogrodników, czuwających nad pięknem i harmonią. Tylko jeden z nich zyska tytuł Cesarskiego Ulubieńca. Który? Ten z nich, któremu uda się zachwycić cesarza doskonałością figur utworzonych z pływających po jeziorku nenufarów. Gotowi? Przygotowanie gry "Haru Ichiban" jest bardzo proste. Planszę układamy między graczami. Umieszczamy na niej liście (pływające) w "pozycji startowej". Ogrodnicy otrzymują 8 nenufarów i na początku każdej tury losują po trzy żetony ze swojej puli. Wybierają jeden i pokazują go przeciwnikowi (jednocześnie!). Żetony zawierają numerki. Gracz z wyższym numerem zyskuje na tą rundę tytuł "Starszego Ogrodnika". Osoba z mniejszą wartością staje się "Młodszym Ogrodnikiem". Teraz naprzemiennie gracze będą wykonywali obowiązki przypisane ich roli. Turę zaczyna "Młodszy Ogrodnik". Może on umieścić nenufar w swoim kolorze na czarnym liściu. Następnie Starszy umieszcza żeton na dowolnie wybranej roślinie. Teraz Młodszy wykorzystując "Haru Ichiban" (wiosenny wiatr) może przesunąć do trzech liści. Starszy obraca wybrany przez siebie liść na ciemniejszą stronę i następuje kolejna licytacja. Obaj ogrodnicy będą próbowali wykorzystując różne role doprowadzić do powstania najróżniejszych figur geometrycznych z roślin w swoim kolorze. Gracz, który pierwszy zdobędzie dzięki takim manipulacjom 5 punktów wygrywa!

Proste? Proste, ale jak to przy grach logicznych, wciągające i wymagające! "Haru Ichiban" to jedna z niewielu tak kolorowo i estetycznie wydanych gier logicznych. Porządne żetony, mała, wytrzymała plansza i proste zasady, sprawią, że przy wiosennym wietrze "Haru Ichiban" spędzimy długie godziny, zarówno w upalne lato, jak i chłodne zimowe wieczory! Walcz o tytuł cesarskiego ogrodnika, już dziś!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-12-15 21:23:25