Battalia. Początek (Edycja crowdfundigowa)
Pudełko wymiary
31 x 31 x 12 cm
31 x 31 x 12 cm
Waga około
2.5 kg
Ocena
7.27
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
G3
Kategorie
gra karciana (Card Game)
cywilizacyjna (Civilization)
fantasy (Fantasy)
figurkowa (Miniatures)
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
3648
Ocena na BGG
7.27/10 na 894 głosy
Nazwa oryginalna
BATTALIA: The Creation
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
ruch po obszarach (Area Movement)
tworzenie talii (Deck, Bag, and Pool Building)
plansza modułowa (Modular Board)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
Wydanie
polskie KS
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 180 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Alexandar Guerov, Ledha Guerova
Pudełko zawiera
* plansza do gry
* 4 plansze graczy
* 88 kart jednostek
* 80 kart zaopatrzenia
* 84 karty artefaktów
* 28 kart miast
* 48 kart dróg
* 10 kart wielkich artefaktów
* 2 karty biegu
* 9 kart wulkanu
* 4 karty bonusowe bitew
* 4 karty znaczników punktów zwycięstwa
* 3 karty specjalne
* 1 Wyrocznia Słońca
* 8 figurek bohaterów
* 79 znaczników poziomu miast
* 12 znaczników pierścienia
* 4 znaczniki czasu
* 1 kość
* 4 pomoce graczy
* almanach
* instrukcja

Opis

Dynamiczna gra strategiczna !

"Battalia. Początek" to gra planszowa dla dwóch do czterech osób, w wieku co najmniej 13 lat. Gracze wcielają sie w osoby próbujące dostać się na tron czterech różnych frakcji. Narody te, będą walczyć ze sobą  o dominację i przestrzeń w świecie tytułowej Battalii, a uczestnicy wesprą ich sprytnie zagrywając karty i rozwijając sieć miast. Tylko w taki sposób zdobędą przychylność jednej z frakcji i staną na jej czele. Tak jest! Gra "Battalia. Początek" jest pod tym względem unikalna! Nie wybieramy frakcji na początku gry- to ona w trakcie rozgrywki wybierze nas!


Plansza gry "Battalia. Początek" dostosowuje się do ilości osób biorących udział w rozgrywce. Każdy uczestnik otrzymuje swoją planszę gracza oraz kartę pomocy i możemy rozpoczynać. Gra dzieli się na dwie główne części. Pierwsza to budowanie talii- tak zwana mechanika "deck-building". Gracze zagrywają karty, by kupować inne, bardziej wartościowe, silniejsze. Po akcji, niewykorzystane karty z ręki odkładamy, by na początku kolejnej rundy dobrać następne pięć kart i dokonywać kolejnych zakupów. Prosty, sprawny mechanizm. Co odróżnia "Battalię. Początek"? Otóż, gracze po dociągnięciu mogą zadeklarować kohortę (czyli karty danego koloru/danej frakcji). Dają one specjalne bonusy- dodatkowy ruch, większą siłę, lub zdolność dobrania większej ilości kart. Istnieje też możliwość założenia zasadzki- czyli odłożeniu paru kart, na następne tury. Dodatkowo sercem świata Battalii jest Wyrocznia Słońca- zegar słoneczny. Jego wskazówki wyznaczają karty, które możemy korzystnie zakupić, oraz zwiększają siłę artefaktów. Pozwala to na szerszą perspektywę podczas gry i spojrzenie bardziej strategiczne. Ale "Battalia. Poczatek" to nie tylko karty. Jest też ogromna, szczegółowo ilustrowana plansza. O nią opiera się druga część rozgrywki i samo zwycięstwo. Gracze eksplorując ja, ustalając drogi- odkrywają nowe tereny, a zakładając lub podbijają miasta będą próbowali zdobyć zwycięstwo (a dobrze „Zbudowana” talia, znacznie ułatwia tą sprawę). Gra kończy się gdy cała plansza zostanie zagospodarowana, lub gdy jeden z graczy zbuduje 5 miasto, czwartego poziomu!

Przygotowani na grę o potężnych gabarytach? :) Chociaż "Battalia. Poczatek" może przestraszyć wielkością, w istocie mechanicznie jest dość prosta. Łatwo ogarnąć zasady początkującym graczom (może nie całkowitym laikom), a ich ilość nie przytłumi radości z rozgrywki. Gra jest przyjemna, ślicznie wydana, ma lekki element losowy, pierwiastek przygodowy, a jednocześnie łączy w sobie strategie i ekspansję. Wszystko to zaskarbiło serca graczy na całym świecie. W Polsce została wydana metodą crowdfundingową (co świadczy o licznych wielbicielach), dzięki czemu zawdzięczamy sporą ilość dodatkowych elementów i pomocy w pudełku! 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2015-12-17 15:36:32