Zamki szalonego króla Ludwika
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
Waga około
1.4 kg
Ocena
7.52
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Planszóweczka.pl
Kategorie
czasy ponapoleońskie (Post-Napoleonic)
puzzle (Puzzle)
Pozycja na BGG
203
Ocena na BGG
7.52/10 na 25865 głosy
Nazwa oryginalna
Castles of Mad King Ludwig
Mechaniki
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
--------- (Hidden Victory Points)
--------- (I Cut, You Choose)
--------- (Increase Value of Unchosen Resources)
budowa schematów (Pattern Building)
zbiory zasobów (Set Collection)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
TRN-04 progresywna kolejność (Turn Order: Progressive)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 1 do 4 osób
Czas gry
od 80 do 100 min.
Rok premiery
2014
Rok wydania
2015
Autor
Ted Alspach
Pudełko zawiera
* 75 unikatowych komnat
* 6 kafelków schodów
* 9 korytarzy
* 4 foyer
* 24 kafelki celów
* 76 monet "1000M"
* 20 monet "500M"
* 4 znaczniki graczy
* 1 znacznik mistrza budowy
* 4 karty pomocy graczy
* 27 kart bonusowych
* 50 kart komnat
* 1 plansza kontraktów
* 2 plansze komnat
* 1 plansza korytarzy
* 1 wieża punktów
* instrukcja

Opis

Zlecenie od samego Króla!

Władca Bawarii zażyczył sobie pałac- najwspanialszy i najpiękniejszy jaki może sobie wymarzyć koronowana głowa. I to właśnie Twoje zadanie! W grze "Zamki Szalonego Króla Ludwika" otrzymujemy funkcję budowniczego, na którego spada obowiązek zadowolić władcę. Bardzo kusząca nagroda jest doskonałym motywatorem- poza tym, kto nie chciałby przypodobać się Królowi? Musisz zatem sprytnie podejść do tematu- zamek ma budzić zachwyt, być potężny i spełniać najbardziej fantazyjne wizje "szalonego Ludwika"- budżet nie jest duży. Czyj pałac najbardziej przypadnie królowi do gustu? Może Twój? Buduj, a zostaniesz wyróżniony. Reszta odejdzie z niczym!


"Zamki Szalonego Króla Ludwika" to gra planszowa przeznaczona dla jednej do czterech osób, w wieku co najmniej 13 lat. Rozpoczynając zabawę kafelki dzielimy na odpowiednie stosy (wielkościowo), a talie misji i rundy dokładnie tasujemy. Plansze główną obracamy odpowiednią stroną (zależy od ilości graczy), a pionek "głównego budowniczego" ląduje u "losowego" właściciela. Każdy otrzymuje początkowy fundusz i pierwszą komnatę swojego zamku (z Herbem), oraz dobiera karty misji (osobistych celów wyznaczonych przez Króla). Gracz posiadający pionek budowniczego dociąga karty rundy i umieszcza odpowiednie żetony zamku przy polach do tego przeznaczonych- każde pole "ma inną cenę" za którą możemy nabyć owy kafelek. Następnie gracz po lewej od budowniczego może wybrać (płacąc koszt) jeden z elementów zamku i podłączyć go pod swoją budowę. Kafelki mają różne kształty i "zdolności" za które będziemy punktować. Sprytne zarządzanie i planowanie rozbudowy może zaowocować zwycięstwem w grze. Np. Oranżeria przynosi jeden dodatkowy punkt, za każdy pokój dzienny z jakim graniczy, natomiast Komnata Berchty za sąsiedztwo tych samych pokoi punkty odejmuje. Wygrywa gracz, któremu uda się zbudować najbardziej punktujący zamek!

"Zamki Szalonego Króla Ludwika" to jeden z bardziej wyczekiwanych przez graczy tytułów. I wreszcie jest! (Polska wersja gry posiada swoje własne, piękne grafiki.) Gotów jesteś spełnić zachcianki Szalonego Króla? Duża regrywalność oraz proste zasady zapewnią sporo zabawy na spotkaniach rodzinnych, a ogrom decyzji i możliwości punktowania zadowolą bardziej "game'rowych" wielbicieli planszówek! Nie ma co czekać! "Zamki Szalonego Króla Ludwika" same się nie zbudują!

Nagrody i wyróżnienia

  • Mensa Select (USA)
    Mensa Select (USA) ()
    2015 (miejsce 1)

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-01-28 13:46:14