Signorie (edycja polska)
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
Waga około
0.2 kg
Ocena
7.39
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Hobbity
Kategorie
kości (Dice)
renesans (Renaissance)
Pozycja na BGG
974
Ocena na BGG
7.39/10 na 3139 głosy
Nazwa oryginalna
Signorie
Mechaniki
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
zbiory zasobów (Set Collection)
--------- (Variable Set-up)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
umieszczenie pracowników z kostkami (Worker Placement with Dice Workers)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 90 do 120 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Andrea Chiarvesio Pierluca Zizzi
Pudełko zawiera
* 1 Plansza Główna
* 4 Plansze Graczy
* 48 pionków Mężczyzn - członków rodziny (po 12 w 4 kolorach graczy)
* 44 pionki Kobiet - członków rodziny (po 11 w 4 kolorach graczy)
* 12 Dysków (po 3 w 4 kolorach graczy)
* 16 Panien Młodych (białe figurki)
* 48 Pomocników (białe dyski)
* 14 żetonów Nagrody (9 z bonusem i 5 z PZ)
* 54 żetony Sojuszu (po 9 w 6 kolorach Domów)
* 5 kości Potomstwa (białych)
* 20 kości Akcji (po 4 w 5 kolorach)
* 10 żetonów Zadania
* żetony Florenów (o wartości 1 i 5)

Opis

Odpowiedzialne zadanie przed głową rodu!

"Signorie" to eurogra przenosząca nas do renesansowych Włoch. Gracze (od dwóch do czterech osób) zostają patronami rodów. Ich zadaniem będzie wpływanie na losy własnej rodziny- by w późniejszym okresie decydować o losie Włoch! Rozsądne wydawanie córek za mąż, oraz posyłanie synów na misje dyplomatyczne zapewni nam poparcie w świecie polityki i duchowieństwa. Kto na koniec gry "Signorie" posiada najbardziej rozległe wpływy- zostaje zwycięzcą.

Przygotowanie rozgrywki zadowoli wielbicieli "cięższych" tytułów. "Signorie" składa się z podłużnej planszy, którą po umieszczeniu na środku uzupełniamy 10-cioma losowo dobranymi żetonami wpływu, oraz 7-mioma nagrodami przyznawanymi za każdą rundę. W miastach pojawiają się posagi, oraz inne znaczniki przynoszące punkty. Gracze otrzymują po 3 mężczyzn, 4 kobiety w swoim kolorze i planszę akcji. Całość rozgrywki „Signorie” oparta jest o "dice placement". Pierwszy Gracz rzuca 20 kostkami. Następnie uczestnicy mogą wybierać po jednej i umieszczać w odpowiednich polach akcji (jego kolor i kolor kostki muszą być takie same!). Wynik rzutu także ma znaczenie- im wyższa wartość, tym większa szansa na "darmową akcje", ale tym trudniej będzie nam zdobyć nagrodę na koniec rundy. Co przynoszą akcje? Pozwalają wydać córkę za mąż- osiedli się ona w jednym z włoskich miast przynosząc nam korzyść z posagu. Możemy wysłać syna na "szkolenie" na tory polityki, duchowieństwa, bądź wpływów militarnych. Odpowiednio wyszkolony "młodzik" wysłany do miast zapewni nam specyficzne nagrody przynoszące punkty. Jedną z ciekawszych akcji jakiej możemy się podjąć jest "zatrudnienie pomocnika". Gdy go wykupimy i umieścimy w dowolnym polu przeznaczonym pod pomocników odblokujemy sobie stały bonus. Przy wykonywaniu danej akcji w późniejszych rundach- będzie on aktywowany automatycznie (co ważne, każde pole ma kilka różnych udoskonaleń!)! Po wyczerpaniu się puli kostek, zamienia się pierwszy gracz i rozpoczynamy kolejną rundę (po zakończeniu 7 kolejki, kończy się cała gra).

"Signorie" nie należy do najłatwiejszych tytułów. Chociaż zasady nie są skomplikowane- kombinacji i wariacji jest tyle, że początkujący gracz może poczuć się  przytłoczony. Sama gra jest płynna i przyjemna, a z kolejnymi partiami odkrywamy coraz to nowe możliwości. W każdej z 7 rund dochodzimy do perfekcji w aranżacji małżeństw i zarządzaniu mężczyznami rodu, by w końcu dojść do mistrzostwa w pociąganiu za delikatne sznureczki intryg!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-02-01 16:29:21