Carcassonne Edycja Jubileuszowa
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Hans Im Gluck
Jest to samodzielna gra do serii Carcassonne

Opis

To już 10 lat od kiedy Carcassonne, zdobywa świat. Z roku na rok powiększa i tak już duże grono fanów. Z tej okazji producent zdecydował się na wydanie limitowanej serii tej hitowej gry. Jubileuszowa edycja Carcassonne zapakowana została w pudełko, w kształcie… a jakże! – najsłynniejszego pionka z gry Carcassonne. Wewnątrz znajdziemy "ścieżkę punktów" również w takiej postaci oraz pozostałe elementy gry umieszczone w specjalnie wykończonej wyprasce.

Aby nadać szczególny prestiż wersji jubileuszowej, grę wzbogacono o dodatek „Święto”, który składa się z 10 nowych kafelków lądu. Zostały one zaprojektowane specjalnie na potrzeby urodzinowego wydania, niewątpliwie urozmaicają rozgrywkę i pozwalają na tworzenie nowych kombinacji. Gdy gracz wylosuje kafelek z symbolem "Święto", dokłada je najpierw jak zwykle do kafelków na stole, po czym musi: umieścić na nim jednego ze swoich poddanych - według normalnych zasad, albo zabrać jednego swojego poddanego z dowolnego kafelka z powrotem do własnej puli.

Figurki poddanych nadal występują w 5 kolorach, jednak zostały teraz wykonane z kolorowego, przeźroczystego akrylu. Są nieco mniejsze niż poprzednio, a każdy kolor pakowany jest w osobne pudełeczko. Wszystkie elementy są doskonale dopracowane, świetnie do siebie pasują i tworzą integralną całość.

Carcassonne nie jest typową grą planszową. Należałoby ją zaliczyć raczej do gatunku gier kafelkowych. Gracze, bowiem po kolei dokładają kawałki (kafelki) terenu budując z nich miasta, klasztory, drogi i pola.

Każdy z graczy po dołożeniu kafelka lądu może na nim umieścić jednego ze swoich 7 poddanych. To gdzie go umieści ma kluczowe znaczenie dla rozgrywki. Otóż umieszczając poddanego na fragmencie miasta czyni go rycerzem, drogi – złodziejem, pola – chłopem, a w klasztorze – mnichem. Oczywiście za każde zagranie jest przyznawana pewna ilość punktów. Gdy wszystkie kafelki zostaną dołożone gra dobiega końca, a punkty są podliczane. Ten kto zdobędzie ich najwięcej wygrywa.

Kluczowe znaczenie dla rozgrywki ma decyzja gdzie umieścić swojego poddanego. Mamy ich tylko 7 i powracają do naszej puli tylko wówczas jeżeli obiekt na którym stoją jest w pełni ukończony. Nieukończone miasta, drogi, klasztory blokują nam poddanych do momentu zakończenia rozgrywki, uniemożliwiając zdobywanie punktów.

Gra ma bardzo proste zasady, a jednocześnie jest niesamowicie grywalna. Jest to jedna z najlepszych wielopokoleniowych gier rodzinnych. Wyśmienicie sprawdza się czasie rodzinnych spotkań. Znakomita na prezent! Dobra w deszczowe dni na feriach i koloniach. Znakomicie integruje towarzystwo i „przełamuje pierwsze lody” przy zawieraniu nowych znajomości! Przy tym podoba się każdemu – bez względu na płeć, wiek i doświadczenie w grach towarzyskich! O popularności Carcassonne świadczy mnogość przyznanych jej nagród oraz ilość wydanych (wciąż wychodzą nowe) dodatków i rozszerzeń.Podstawowe informacje
:

Wydawnictwo: Hans im Glueck
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas gry: 30-45 min.
Wiek: od 6 lat
Wydanie: polska
Instrukcja: polskaPudełko zawiera:

  • instrukcja
  • 72 żetony
  • 1 tor punktacji
  • 40 pionków w 5 kolorach
  • 10 kafelków "Święto"

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2011-06-14 12:05:40