Krwawa Oberża
Pudełko wymiary
18 x 24 x 5.5 cm
18 x 24 x 5.5 cm
Waga około
0.5 kg
Ocena
7.06
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
gra karciana (Card Game)
ekonomiczna (Economic)
horror/groza (Horror)
czasy ponapoleońskie (Post-Napoleonic)
Pozycja na BGG
758
Ocena na BGG
7.06/10 na 9095 głosy
Nazwa oryginalna
The Bloody Inn
Mechaniki
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Income)
dociąganie kart (Open Drafting)
--------- (Ownership)
symulacje (Simulation)
wariant solo (Solo / Solitaire Game)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 1 do 4 osób
Czas gry
od 30 do 60 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2016
Autor
Nicolas Robert
Pudełko zawiera
* 78 kart Gości (70 Podróżnych i 8 Wieśniaków)
* 4 karty pomocy
* plansza Oberży
* karta pierwszego gracza
* 30 żetonów weksli o wartości 10 franków każdy
* 32 żetony Klucza/Obsługi w 4 kolorach graczy (8 czerwonych, 8 zielonych, 8 niebieskich i 8 żółtych)
* 4 żetony Klucza w kolorze neutralnym (szare)
* 4 drewniane znaczniki w kolorach graczy
* instrukcja

Opis

Otwarcie sezonu, pokoje pełne!

W wyniku politycznej zawieruchy, tłumy przejeżdżają przez wioskę Peyrebeille. Pewna rodzina postanawia zbić na tym fortunę wprowadzając w życie swój diaboliczny plan. Nierozważni goście noszą ze sobą sporo gotówki, przyjeżdżają wszyscy- księża, baronowie, rolnicy… W tłumie nigdy nic nie wiadomo, ale jedno jest pewne- nie wszyscy wyjdą z zajazdu żywi…

„Krwawa Oberża” to gra ekonomiczna, dla 1 do 4 osób, w wieku co najmniej 14 lat. Gracze wcielają się w członków rodziny, prowadzących zajazd. Każdy z nich liczy na zarobek, ale sama opłata za wynajęcie pokoju jest licha, a sakiewki podróżnych często ledwo mieszczą się w kieszeniach. Gracze stosując nieetyczne metody będą te monety zbierać,… bo na co nieboszczykom pieniądze? Przygotowując grę „Krwawa Oberża” planszę umieszczamy na środku, a znaczniki graczy na polu „5 franków”. Każdy otrzymuje żeton klucza w swoim kolorze (i zaznacza nim, który pokój należy do niego), oraz dwie karty wieśniaków. Przetasowany stos podróżnych umieszczamy przy wejściu do zajazdu. Pierwszy gracz, rozpoczynając rundę rozmieszcza wierzchnie karty gości po pokojach (jeden gość-jeden pokój). Następnie każdy może wykonać po dwie akcje. Co możemy zrobić? Przekupić odwiedzających (bierzemy ich wtedy na rękę), zbudować Aneks (karta daje nam zdolność specjalną), zabić Gościa (odwracamy kartę na stronę trumny), pogrzebać ciało (wsunąć trumnę pod Aneks).  Za każdą podjętą czynność musimy płacić kartami z ręki koszt określony poziomem Gościa (zaznaczony na jego karcie). Odrzucamy wtedy karty na stos przy wyjściu z zajazdu. Co ciekawe, gra „Krwawa Oberża”, proponuje ciekawy mechanizm- karty są określone symbolami. Jeśli płacimy, możemy sprawdzić symbol karty- jeśli jest przyporządkowany do danej akcji, karta zamiast na stos Wyjścia, wraca nam na rękę! Gra „Krwawa Oberża” kończy się w momencie wyczerpania się talii Wejścia po raz drugi! Liczymy zarobione franki i wyłaniamy zwycięzcę!

Bardzo ciekawa, prosta gra! „Krwawa Oberża” to dość nietypowy sposób zarabiania (musimy pamiętać, że tylko pogrzebane ciała dają nam upragnione pieniądze). Mimo, że mamy aż dwie akcje, przy obsłudze zajazdu- to bardzo mało. Ciągle brakuje nam rąk do pracy. Tu trzeba kogoś zakopać, tam kogoś zabijają, a powoli kończy się miejsce w ogródku i aneks trzeba powiększyć! miejmy na uwadze to, że jeśli ktoś ma przed sobą niezakopane ciało, a w Oberży pojawi się miejski strażnik, właściciel będzie musiał ponieść spore koszty oficjalnego pogrzebu… Gotowi? Chowajcie trupy po szafach, to w końcu „Krwawa Oberża”!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 1
  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 1

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-03-09 15:39:26
krwawa oberza