Wojska zakonu niemieckiego w Prusach 1230-1525
Pudełko wymiary
20 x 27 x 6.5 cm
20 x 27 x 6.5 cm
Waga około
2.5 kg
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Wydawnictwo Naukowe UMK
Liczba stron
672
Okładka
twarda z obwolutą
Wydanie
polskie
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Krzysztof Kwiatkowski

Opis

Rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem na podobnie okrytych rumakach? ? Niezupełnie i nie tylko...

Wojska braci zakonu niemieckiego ? krzyżaków, jak ich się zwyczajowo nazywa w tradycji polskiej ? to nie wyłącznie bracia rycerze ani nawet wspomagający ich bracia sarianci. To także niezwykle różnorodna grupa osób stale im towarzyszących i posługujących: dinerów, ?pachołków?, ?strzelców?, witingów, komorników; to również mieszkańcy późnośredniowiecznych Prus: mieszczanie, rycerze, ?giermkowie?, ?wolni?, karczmarze, młynarze, chłopi ? ludzie germańskiego, bałtyjskiego i słowiańskiego pochodzenia; to liczni i jeszcze bardziej zróżnicowani przybysze spoza Prus, z krajów łacińskiego kręgu kulturowego ? od klifowych wybrzeży Szkocji na dalekiej Północy po wapienne wzgórza Apulii i porośnięte makią równiny Kastylii na śródziemnomorskim Południu: krzyżowcy/?goście?, familiarzy, półwolontariusze, najemnicy oraz bracia zakonu z innych baliwatów i ?prowincji?.

Aktywność militarna zakonu niemieckiego to nie tylko wojny z Królestwem Polskim ? bitwy płowiecka i grunwaldzka. To także ponad pięćdziesięcioletni okres ciągłych walk z autochtonicznymi społecznościami bałtyjskimi (tzw. wojna pruska); to jej ponad stuletnia kontynuacja w postaci kilkuset wypraw na Żmudź i Litwę (tzw. wojna litewska); to szereg przedsięwzięć militarnych w odległych krainach (od Śląska i Łużyc, przez Ruś Czerwoną, Białą i Zaleską, po nadczarnomorskie stepy u ujścia Dniepru i brzegi Dunaju w Banacie Szeweryńskim); to wreszcie długi i złożony konflikt wewnętrzny, miejscami przyjmujący znamiona wojny wszystkich ze wszystkimi.

Kultura wojny zakonu niemieckiego to nie tylko uzbrojenie ? broń, oporządzenie i sprzęt militarny ? różnorodne i ciągle się zmieniające; to nie tylko praktyka zbierania wojska, pochodów, oblężeń i starć w otwartym polu. To również ubiór zbrojnych, ich pożywienie zabierane na wyprawę, ich konie; to także przedsięwzięcia budowlane na wschodnich i zachodnich obrzeżach kraju pruskiego; to również mentalne uwarunkowania postrzegania, pojmowania, wartościowania wojny i zorganizowanej przemocy oraz sposoby nadawania im sensu; to też sposoby ?panowania? nad czasem, przestrzenią i naturą ? uwzględniania i wykorzystywania czynników zewnętrznych w ramach działalności militarnej; to wreszcie formy legitymizowania mocy militarnej ? uzasadniania możliwości nakładania na innych powinności militarnych i pociągania do ich faktycznego wypełeniania.

O tych wszystkich (oraz wielu innych) fascynujących zagadnieniach traktuje prezentowana książka, mająca charakter wprowadzający w tematykę aktywności militarnej człowieka w późnośredniowiecznych Prusach ? kraju na obrzeżach łacińskiej christianitas.

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-04-05 17:48:29