O mój zboże!
Pudełko wymiary
10 x 13 x 2 cm
10 x 13 x 2 cm
Waga około
0.2 kg
Ocena
7
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Lacerta
Kategorie
gra karciana (Card Game)
ekonomiczna (Economic)
średniowiecze (Medieval)
Pozycja na BGG
767
Ocena na BGG
7/10 na 12851 głosy
Nazwa oryginalna
Oh My Goods!
Mechaniki
planowanie ruchu (Action Queue)
--------- (Contracts)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Multi-Use Cards)
igranie z losem (Push Your Luck)
zbiory zasobów (Set Collection)
TRN-04 progresywna kolejność (Turn Order: Progressive)
--------- (Variable Set-up)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 30 do 30 min.
Rok premiery
2015
Rok wydania
2016
Autor
Alexander Pfister
Nazwa oryginalna
Oh My Goods!
Ocena na BGG
7.00
Pozycja na BGG
663
Poziom trudności
2.29 na 5
Pudełko zawiera
* 110 kart
* instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii O mój zboże

Opis

Łańcuch produkcyjny rusza...choć to jeszcze średniowiecze!

Oto "O mój Zboże"- ekonomiczna gra karciana, dla 2 do 4 osób, w wieku co najmniej 10 lat. Gracze mają za zadanie stworzyć duże, dobrze prosperujące gospodarstwo, rozpoczynając zaledwie z jedną lokacją Wypalarnią Węgla. Interes musi sie kręcić, więc trzeba sprytnie planować swoje ruchy, korzystać z towarów oferowanych przez rynek, oraz zarządzać pracownikami. Komu uda się najlepiej zorganizować- otrzyma najwięcej punktów i zostanie zwycięzcą "O mój Zboże!".

Rozpoczynając grę, każdy otrzymuje 5 kart na rękę, pracownika, oraz Wypalarnię Węgla, wraz z umieszczonymi na niej kartami- startową liczbą dóbr. W zasięgu ręki powinniśmy rozłożyć dodatkowych pracowników. Przetasowana talia główna ląduje na środku i możemy rozpoczynać "O mój Zboże!". Pierwszą fazą jest dobieranie kart- po dwie (z talii głównej) dla każdego z graczy. Następnie przychodzi kolej na "uformowanie rynku". Odsłaniamy z talii karty, aż do momentu, w którym pojawią sie dwie połówki słońca (oznaczenie na poszczególnych kartach). Gdy rynek został uformowany (czasem będzie tych kart trzy, czasem siedem- odzwierciedla to różną dostępność towarów), uczestnicy przydzielają zajęcie swoim pracownikom. W tej fazie również gracze wybierają kartę z ręki, którą chwieliby postawić w swoim gospodarstwie- i umieszczają ją zakrytą w swoim obszarze gry. Następuje druga faza rynku- po raz drugi tworzymy rządek kart z talii głównej do momentu pojawienia się dwóch połówek słoneczka. Dzień Pracy się kończy, więc przydzieleni pracownicy produkują dobra w oparciu o surowce z rynku i karty na ręku (z talii głównej dobieramy karty i umieszczamy je w miejscu wyprodukowania- na początku będzie to Wypalarnia Węgla). Uwaga! w grze "O mój Zboże!" jest możliwość zrobienia "reakcji łańcuchowej"! To znaczy, że odrzucając karty/surowce z ręki, możemy zwiększyć "siłę produkcyjną" naszego pracownika! Końcową fazą rundy jest powrót robotników i wybudowanie budynku- za który płacimy surowcami (uwaga! tymi przetworzonymi! czyli wyprodukowanymi na kartach budynków!). Tu kończy się runda. Gra "O mój Zboże!" toczy się do momentu, aż jeden z graczy wzniesie swój 8 budynek.

Prosta, kompaktowa, gra ekonomiczna autorstwa Alexandra Pfistera! "O mój Zboże!" to doskonały przerywnik między takimi tytułami jak Agricola, czy Kawerna- o tyle ciekawszy że zajmuje niewiele miejsca. Szukasz gry ekonomicznej na wycieczkę? "O mój Zboże!" to doskonała propozycja! Bardzo ciekawe zależności między kartami, proste zasady i żadnej interakcji między graczami. Spokojnie budujemy i ścigamy się o dobrobyt dla swojego gospodarstwa!

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 2
  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 2

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-05-06 13:23:59
o moj zboze