Pola Arle
Pudełko wymiary
22.5 x 32.5 x 9.5 cm
22.5 x 32.5 x 9.5 cm
Waga około
2.4 kg
Ocena
8.03
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Games Factory
Kategorie
ekonomiczna (Economic)
rolnictwo (Farming)
przemysł (Industry / Manufacturing)
Pozycja na BGG
83
Ocena na BGG
8.03/10 na 11044 głosy
Nazwa oryginalna
Fields of Arle
Mechaniki
--------- (Automatic Resource Growth)
--------- (Highest-Lowest Scoring)
--------- (Income)
zbiory zasobów (Set Collection)
wariant solo (Solo / Solitaire Game)
zmienna kolejność w turze (Turn Order: Claim Action)
TRN-04 progresywna kolejność (Turn Order: Progressive)
zajmowanie pól akcji (Worker Placement)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 1 do 2 osób
Czas gry
od 60 do 120 min.
Rok premiery
2014
Rok wydania
2016
Autor
Uwe Rosenberg
Pudełko zawiera
* plansza akcji
* plansza zasobów
* 2 plansze włości
* 2 plansze stodół
* 60 drewnianych pionków zwierząt
* 40 drewnianych znaczników torfu
* około 40 innych drewnianych znaczników
* 31 budynków i ponad 150 innych kafelków i żetonów
* notesik
* instrukcja
* 2 karty pomocy
* woreczki foliowe na elementy
Jest to samodzielna gra do serii Pola Arle

Opis

Następca Agricoli i Kawerny!

"Pola Arle" to kolejny wielki tytuł ekonomiczny Uwe Rosenberga! Tym razem autor zabierze nas do Fryzji Wschodniej (Niemcy), w swoje rodzinne strony. Zostajemy głową XVIII-wiecznego gospodarstwa, gdzie wykorzystując znane z Agricoli mechanizmy pól akcji, zarządzając członkami familii, będziemy próbowali zgromadzić jak najwięcej dóbr zapewniających dobrobyt. Wszystkie znane z tytułów Uwe Rosenberga pomysły - hodowla bydła, uprawa zboża, żywienie pracowników, a w przypadku gry "Pola Arle" również wytwarzanie odzieży zostało dopracowane i wydane w nowej formie! Poza standardowymi utrudnieniami, gracze zostają postawieni przed problemem zmieniających się pór roku!

"Pola Arle" to tytuł jedno- lub dwuosobowy, dla graczy w wieku, co najmniej 13 lat. Ilość komponentów i ich rozłożenie jest chyba najbardziej skomplikowaną częścią gier Uwe Rosenberga, więc w przypadku tego tytułu nie będzie inaczej! Ale nie ma się co zniechęcać! Instrukcja w klarowny sposób przeprowadzi nas zarówno przez rozłożenie elementów (planszetki mają nadruki ułatwiające rozmieszczenie), jak i przez zasady! Gra toczy się przez kilka tur, podzielonych na dwa sezony- zimowy i letni. Podczas każdego z nich, gospodarstwo wymaga innych form pracy i oferuje różne dobra. Gracze po kolei będą wysyłali swoich parobków na pola akcji- odpowiednie dla pory roku, natychmiastowo płacąc koszt wykonania i otrzymując efekt lub dobro przypisane do akcji (zwiększenie wskaźnika, otrzymanie konia, osuszenie torfu itp.). "Pola Arle" oferują również zarządcom różnego rodzaju Sprzęty Gospodarcze- Pługi, Barki, małe i duże pojazdy- mające na celu ułatwić prace na roli, oraz usprawnić transport do pobliskich wsi! Tak jest! Będziemy rozwozić swoje dobra po okolicy! Handel to świetny sposób na wzbogacenie sie w punkty i pożywienie! Oczywiście, nie zapominajmy o swoich ziemiach. W "Pola Arle" dostajemy skraj gospodarstwa, który sprytnie zaplanowany przynosi nam punkty- stajnie, pola uprawne, lasy, osuszone torfowiska! Wszystko jest cenne. Dodatkowo, obrotny gospodarz, będzie w stanie przesunąć groblę oddzielającą jego teren od ziemi zalewowych, zwiększając tym samym swoje granice!

Gotowi na prawdziwie wymagający ekonomik? "Pola Arle" to trzeci już kolosalny tytuł Uwe Rosebnerga, który może zabiegać o miano "tego najlepszego"! Wielbiciele gier ekonomicznych znajdą tu wszystko czego potrzebują- dużą różnorodność w zagrywaniu akcji i zbieraniu punktów, oraz mnogość dróg do zwycięstwa. Na pewno dodatkowym plusem jest tu sposób wydania- trwałe elementy, przyjemna dla oka szata graficzna, oraz czytelne piktogramy (które, nie ukrywajmy, podczas gry bardzo pomagają!).

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2016-07-19 12:49:20