Mafia
Pudełko wymiary
19 x 19 x 4 cm
19 x 19 x 4 cm
Waga około
0.3 kg
Ocena
5.66
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Granna
Kategorie
dedukcja (Deduction)
mafia (Mafia)
negocjacyjna (Negotiation)
imprezowa (Party Game)
Pozycja na BGG
17481
Ocena na BGG
5.66/10 na 330 głosy
Nazwa oryginalna
Mafia
Mechaniki
ograniczona komunikacja (Acting)
pamięć (Memory)
eliminacja graczy (Player Elimination)
partnerstwo (Team-Based Game)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
głosowanie (Voting)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 7 do 22 osób
Czas gry
od 25 do 35 min.
Edycja
1
Rok premiery
2007
Rok wydania
2007
Autor
Dimitry Davidoff
Nazwa oryginalna
Mafia
Ocena na BGG
5.67
Pozycja na BGG
16455
Poziom trudności
1.33 na 5
Pudełko zawiera
*21 Żetonów Postaci - 1 Agent
*15 Policjantów
*5 Mafiosów
*30 Kart Gry
*Instrukcja

Opis

Klasyk nad klasyki !

„Mafia” to imprezowa gra stworzona na podstawie popularnej towarzyskiej zabawy. Wszyscy uczestnicy to mieszkańcy jednego miasta. Życie toczy się spokojnie… do zachodu słońca, kiedy to szumowiny i bandyci otwierają oczy i rozpoczynają swoje polowania. Cichutko, bezszelestnie. Mieszkańcy miasta pokładają nadzieje w gotowej na poświęcenia policji, ale czy stróże prawa, dadzą radę obronić niewinnych? Czy zwycięży Mafia?

Gra jest przeznaczona dla uczestników z ukończonym 7 rokiem życia, w liczbie od 7 do 22 osób. Każdy losuje tajny żeton tożsamości przyporządkowujący go do danej grupy- Agent, Policja, lub Mafia. Jedna z osób zostaje Mistrzem Gry i prosi wszystkich o zamknięcie oczu. Gra Mafia przebiega w turach. Każda z nich dzieli się na fazy. Mistrz Gry po kolei budzi odpowiednie osoby. W Pierwszej Fazie budzony jest Agent (jedna osoba). Wskazuje ona na innego z uczestników zabawy, a Mistrz Gry pokazuje Agentowi żeton tożsamości wskazanej osoby. Teraz Agent wie, czy delikwent jest członkiem policji czy Mafii. Zamyka oczy. Następnie budzą się wszystkie osoby należące do Mafii. Szemrane typki wybierają jednego z policjantów, którego chcą wyeliminować z gry. Po dokonaniu wyboru zamykają oczy. Ostatnią Fazą jest Narada. Mistrz Gry odsłania żeton osoby wyeliminowanej przez Mafię. Ta osoba odpada z dalszej rozgrywki. Teraz gracze, mogą się naradzić, kto według nich jest z mafii. Po przesłuchaniu wszystkich podejrzanych głosujemy. Osoba z największą ilością głosów odpada. I kolejna tura. Celem gry jest wyeliminowanie przeciwników. Mafia musi pokonać policjantów. Stróże prawa muszą wyłapać wszystkich Mafiosów.

Mafia to niezaprzeczalny hit. Świetna gra psychologiczna, oparta na obserwacji innych uczestników, wnioskowaniu po ich zachowaniu i argumentach. Doskonałość zabawy polega na ciągłym dyskutowaniu, wymianie poglądów i budowaniu (często absurdalnych) mów obronnych! Nieocenionym plusem gry Mafia jest to, że jednocześnie pozwala uczestniczyć w zabawie dużej liczbie graczy! A dla bardziej wprawionych Mafiosów i Policjantów gra proponuje wariant zaawansowany z kartami wydarzeń.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2010-06-04 11:40:22