Drako: Smok i Krasnoludy
Pudełko wymiary
19 x 28 x 7 cm
19 x 28 x 7 cm
Waga około
0.6 kg
Ocena
6.67
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
fantasy (Fantasy)
walka (Fighting)
Pozycja na BGG
2339
Ocena na BGG
6.67/10 na 2635 głosy
Nazwa oryginalna
Drako: Dragon & Dwarves
Mechaniki
zarządzenie usprawnieniami (Action Points)
karty pola bitwy (Campaign / Battle Card Driven)
sieć ruchu (Grid Movement)
zarządzanie ręką (Hand Management)
hexagonalne pola (Hexagon Grid)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 2 osób
Czas gry
od 25 do 35 min.
Edycja
2
Rok premiery
2011
Rok wydania
2019
Autor
Adam Kałuża
Nazwa oryginalna
Drako: Dragon & Dwarves
Ocena na BGG
6.68
Pozycja na BGG
1861
Poziom trudności
1.77 na 5
Pudełko zawiera
*plansza
*38 kart smoka
*38 kart krasnoludów
*karta postaci smoka
*karta postaci krasnoludów
*1 figurka smoka
*3 figurki krasnoludów
*znacznik blokady (sieci)
*znacznik furii
*znaczniki obrażeń
Jest to samodzielna gra do serii Drako

Opis

Krasnoludy czy smok ?

U zbocza majestatycznych gór, wśród dzikich lasów niedostępnych dla żadnych cywilizacji, w małym wąwozie zamkniętym z trzech stron z nikąd pojawiła się owieczka. Nie zastanowiło to smoka, który uznał ją za łakomy kąsek… i to był błąd. Trójka krasnoludów, wyszkolonych Łowców Smoków zaatakowało z zaskoczenia. Akcja precyzyjnie zaplanowana, miała być szybka i bezbolesna… ale czy na pewno? Oto Rebel daje nam do rozstrzygnięcia odwieczny konflikt- krasnoludy czy smok? Tylko jedno z tego pojedynku wyjdzie żywe.

„Drako” to szybka gra dwuosobowa. Gracze wcielają się w strony konfliktu- jednego osaczonego smoka, lub trzech profesjonalnych Łowców Smoków. Co z tego wyniknie? Planszę rozkładamy na środku, figurkę smoka kładziemy w centralnej części, natomiast gracz krasnoludów umieszcza myśliwych w dowolnym miejscu na krawędzi wąwozu. Talię kart dla obu uczestników są tasowane i każdy z nich dobiera ze swojej po pięć kart. Przekonajmy się jak skończy się „Drako”! W pierwszej rundzie smok może podjąć jedną akcję (zagrać, lub dobrać dwie karty), następnie krasnale mogą wykonać dwie akcje i już do końca gry, gracze wykonują po dwie akcje na przemian- zagrywając lub dobierając karty. Smok ma w swojej talii karty pozwalające zionąć ogniem (zadaje obrażenia dystansowe krasnalom), gryźć (obrażenia wręcz), może latać (przemieścić się w dowolne miejsce na planszy), lub iść (przesunąć się o daną liczbę pól). Krasnale mają podobny wybór. Albo atakują razem, albo pojedynczo, przemieszczają się o określoną liczbę pól. Obie strony konfliktu mają w swojej talie karty tarcz/łusek które pozwalają negować zadawane obrażenia. Odniesione rany zaznaczamy na planszy gracza. Jeśli w jakimkolwiek momencie na karcie Smoka któreś z rzędów wypełni się całkowicie, gad traci możliwość używania danej zdolności (np. jeśli skrzydła zostaną całkowicie poranione, smok nie może zagrywać kart latania). Dodatkowo każdy z Łowców ma swoją zdolność specjalną. Jeden może zarzucać na smoka sieć unieruchamiając go, drugi wyposażony jest w kusze, a trzeci może wpaść w szał bojowy. Jeśli smok zje Łowców wygrywa, jeśli polegnie, krasnale odnoszą zwycięstwo. Jeśli Gad dożyje momentu kiedy skończą się karty akcji napastników odlatuje, czyli również wygrywa.

Przyjemna, szybka , z świetnie wykonanymi figurkami. Łatwa mechanika, instynktowne ruchy, ciasny obszar gry który można wykorzystać przy manewrowaniu postaciami potęguje wrażenie osaczenia i trudnej sytuacji w jakiej znalazła się bestia. „Drako” zapewnia radość przy każdej rozgrywce, ponieważ zmieniając strony musimy stosować zupełnie inną paletę strategii. 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki Rebel (44x68 mm) Mini European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (44x68 mm) Mini European 100 sztuk
    liczba sztuk: 1
  • Koszulki Rebel (44x68 mm) Premium Mini European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (44x68 mm) Premium Mini European 100 sztuk
    liczba sztuk: 1

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2011-11-25 17:56:01