Orbis
Pudełko wymiary
21.5 x 27.5 x 6 cm
21.5 x 27.5 x 6 cm
Waga około
1.1 kg
Ocena
6.62
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
cywilizacyjna (Civilization)
mitologia (Mythology)
rozbudowa terytorium (Territory Building)
Pozycja na BGG
2412
Ocena na BGG
6.62/10 na 2588 głosy
Nazwa oryginalna
Orbis
Mechaniki
--------- (Auction: Dutch)
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
dociąganie kart (Open Drafting)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 45 do 45 min.
Rok premiery
2018
Rok wydania
2018
Autor
Tim Armstrong (II)
Nazwa oryginalna
Orbis
Ocena na BGG
6.67
Pozycja na BGG
2078
Poziom trudności
2.09 na 5
Pudełko zawiera
*10 kafli bogów
*65 kafli regionów (20 kafli z poziomu 1., 20 z poziomu 2., 25 z poziomu 3.)
*100 znaczników wyznawców (po 20 w każdym z 5 kolorów)
*18 żetonów dezaktywacji
*5 żetonów zniżek (po 1 w każdym z 5 kolorów)
*5 żetonów świątyń
*instrukcja

Opis

Ułóż świat na nowo!

Doszło do magicznej katastrofy, przez którą w eterze krążą regiony pełne wyznawców. Wybieraj je i łącz, by stworzyć idealną krainę! Wioski, monumenty, lasy, a nawet wulkany... Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób powstanie idealny wszechświat!

Orbis to niezwykle przyjemna gra, w której umiejętne planowanie i łączenie różnorodnych zdolności stanowi prostą drogę do sukcesu.

Na czym to polega?

W grze Orbis każdy z graczy wciela się w kreatora światów, który z porozrzucanych, pozornie niezwiązanych ze sobą elementów będzie tworzył zupełnie nową, sprawnie działającą krainę. W grze dostępnych jest 6 rodzajów regionów, które będziemy dobierali, a następnie łączyli według określonego schematu: w piramidę o podstawie z 5 kafli. Jest tylko jedno ograniczenie: aby umieścić kafel w określonym kolorze na wyższych poziomach, pod nim musi znajdować się przynajmniej jeden teren identycznego rodzaju.

W swojej turze każdy z graczy dobiera jeden z kafli i umieszcza go na swojej planszy (wyjątkiem jest kafel boga, który wybieramy tylko raz i umieszczamy na koniec gry, na samym górze swojej świątyni). Wraz z terenami możemy dobierać znajdujące się na nich kolorowe znaczniki – to wyznawcy, którzy z czasem będą stanowili walutę, pozwalającą kupować coraz lepsze (i coraz droższe) kafelki.

Cała zabawa rozpoczyna się w momencie, w którym weźmiemy pod uwagę specjalne zdolności terenów. Każdy z kafelków ma na sobie symbole oznaczające profit, jaki daje po umieszczeniu go w naszym świecie. Są to bonusy natychmiastowe, stałe lub takie, które dadzą nam punkty zwycięstwa na koniec gry. To właśnie umiejętnie ich łączenie stanowi klucz do zwycięstwa.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Orbis to połączenie prostych zasad z wieloma możliwościami odkrywanymi w trakcie gry. Poznanie ogólnego mechanizmu nie stanowi problemu, ale cały potencjał tkwi w budowaniu sieci zależności między dobieranymi kafelkami. 
  • Biorąc pod uwagę liczbę różnych kafelków i ich kombinacji, nie ma dwóch identycznych partii w Orbis. Za każdym razem otwierają się przed nami nowe możliwości. 
  • Z tych samych przyczyn w tej grze nie ma jednej, uniwersalnej drogi do zwycięstwa. Zawsze jesteśmy w stanie zrobić coś, co (przy odpowiednich działaniach) okaże się dla nas profitem.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2018-10-11 12:58:09