Istanbul: Big Box
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 9 cm
29.5 x 29.5 x 9 cm
Waga około
2.3 kg
Ocena
8
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Portal
Kategorie
ekonomiczna (Economic)
Ocena na BGG
8/10 na 3905 głosy
Nazwa oryginalna
Istanbul: Big Box
Mechaniki
--------- (Contracts)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
sieć ruchu (Grid Movement)
plansza modułowa (Modular Board)
budowa dróg (Network and Route Building)
transport (Pick-up and Deliver)
--------- (Race)
--------- (Variable Set-up)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 10 lat
Liczba graczy
od 2 do 5 osób
Czas gry
od 40 do 90 min.
Rok premiery
2018
Rok wydania
2021
Autor
Rüdiger Dorn
Nazwa oryginalna
Istanbul: Big Box
Ocena na BGG
8.06
Poziom trudności
2.46 na 5
Pudełko zawiera
-Gra ISTANBUL
* 16 Płytek Lokacji
* 5 Wózków (plansze graczy)
* 15 Rozszerzeń Wózka
* 7 Naklejek Burmistrza, Przemytnika oraz Kupców
* 26 Kart Bonusowych
* 16 Żetonów Meczetów
* 10 Żetonów Popytu
* 57 Żetonów Monet (1 (x30), 5 (x15) oraz 10 (x12)
* 4 Znaczniki Poczty
* 1 Żeton Pierwszego gracza
* 5 Skrótów zasad
* 1 Żeton Burmistrz
* 1 Żeton Przemytnika
* 32 Rubiny
* 2 Kości
* 5 Dysków Kupca
* 25 Dysków Pomocników
* 5 Pionów Członka Rodziny
* 20 Znaczników Towarów
- Dodatek MOKKA & BAKSZYSZ
* 4 Płytki Lokacji (17-20)
* 8 Żetonów Tawerny
* 18 Kart Bonusowych
* 20 Kart Gildii
* 30 Znaczników Worki z Kawą
* 1 Żeton Bakszyszu
* 1 Blokada i Żeton Właściciela Blokady
* 1 Znacznik Handlarza Kawy
- Dodatek LISTY & PIECZĘCIE
* 5 Płytki Lokacji (21-25)
* 24 Żetonów Kiosku
* 28 Kart Bonusowych
* 36 Żetonów Listów
* 5 Znaczników Wspólników
* 1 Znacznik Kuriera
* 1 Żetony Kuriera
- 1 Instrukcja
Jest to samodzielna gra do serii Istanbul

Opis

Istanbul: Big Box to kompletne wydanie gry Istanbul oraz jej dwóch dodatków: Mokka & Bakszysz oraz Listy & Pieczęcie. Istanbul autorstwa Rodrigera Dorna to gra strategiczna dla 2 – 5 osób należąca do kanonu najlepszych gier planszowych. Gra zdobyła szereg prestiżowych nominacji i nagród, w tym nagrodę Kennerspiel des Jahres wygrywając w 2014 roku z Concordią. Istanbul: Big Box to propozycja dla każdego. Wersja podstawowa ma wystarczająco proste reguły, aby nauczyć je dziecko lub osobę z mniejszym doświadczeniem w planszówkach. Dodając rozszerzenia Mokka & Bakszysz lub Listy & Pieczęcie, bądź też grając w wariancie Wielki Bazar, możemy znacząco utrudnić rozgrywkę, dzięki czemu gra staje się wyzwaniem również dla zaawansowanych graczy. Istanbul świetnie się skaluje – działa wyśmienicie zarówno na 2 graczy, jak i na 5 osób.

 

Modularna plansza z 16 kaflami Lokacji

 

W grze Istanbul każdy gracz przewodzi Kupcowi oraz jego czterem Pomocnikom, którzy przemieszczają się pomiędzy 16 Lokacjami bazaru. W każdej Lokacji można wykonać inną akcję, m.in.: w Składach Tkanin, Przypraw i Owoców zdobywamy Towary, które możemy następnie sprzedać z zyskiem na Małym lub Dużym targu lub wymienić w Pałacu Sułtana na Rubiny, za pieniądze możemy kupić Rubiny u Jubilera, a na posterunku Policji uwolnić swojego krewnego i wysłać go do innej Lokacji, aby załatwił dla nas interes, w Małym lub Dużym meczecie zdobywamy zdolności specjalne, w Herbaciarni oraz na Czarnym rynku możemy zabawić się w hazard, aby zdobyć gotówkę lub cenne srebra. W poszczególnych Lokacjach gracze napotykać będą dodatkowe postaci krążące po planszy: Burmistrza, który rozdaje karty Bonusowe oraz Przemytnika, który pozwala na wymianę Towarów. Grę wygra ten, kto pierwszy zdobędzie 5 Rubinów (6 w grze 2-osobowej).

Wyzwanie, jakie stoi przed graczem, polega na tym, że aby gracz wykonał akcję w Lokacji, to jego Kupiec potrzebuje wsparcia Pomocnika, 
którego musi pozostawić za sobą. Aby później ponownie użyć tego Pomocnika, Kupiec gracza musi w kolejnych turach powrócić do Lokacji i zabrać go ze sobą. Gracze powinni zatem starannie planować swoje akcje, aby nie zostać bez Pomocników, a tym samym bez możliwości wykonania żadnej akcji.

 

 

 

Dodatek Mokka & Bakszysz

Dodatek Mokka & Bakszysz wprowadza 4 nowe Lokacjenowy Towar – kawę, którą można w Kawiarni zamienić na Rubiny, karty Gildii wnoszące bardzo mocne jednorazowe bonusy, mechanikę Blokady między Lokacjami, a także nową postać – Handlarza Kawą, u którego można nabyć więcej tego Towaru. Ponadto wprowadzone zostają dwie nowe zdolności specjalne, w tym umiejętność przemieszczania się na dowolną odległość w linii prostej. Grając z dodatkiem Mokka & Bakszysz dotychczasowe pole gry powiększa się z 4 x 4 kafle do 4 x 5 kafli, co podnosi poziom trudności gry – trzeba jeszcze lepiej planować swoje ruchy na planszy.

Dodatek Listy & Pieczęcie

Dodatek Listy & Pieczęcie wnosi 4 nowe Lokacje, w tym Dom Aukcyjny z mechaniką licytacji, dodatkowego Wspólnika, który wykonuje akcje niezależnie i alternatywnie dla Kupca, nowy mechanizm dostarczania Listów oraz nową postać Kuriera, od którego możemy otrzymać List do dostarczenia. Grając z dodatkiem Listy & Pieczęcie obszar gry powiększa się z matrycy 4 x 4 kafle do 4 x 5 kafli.

Wariant gry Wielki Bazar

Jeśli znacie już dobrze oba rozszerzenia do gry Istanbul, polecamy wypróbować grę w wariancie Wielki Bazar. W tym wariancie łączycie elementy gry podstawowej z oboma rozszerzeniami Mokka & Bakszysz oraz Listy & Pieczęcie. Otrzymujemy wówczas ogromny obszar gry 5 x 5 kafli, który wymaga dużej dozy planowania ruchów i budowania zwycięskiej strategii. To prawdziwa uczta dla miłośników cięższych gier.


Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2020-06-08 16:18:57
istambuł stambul stambuł