Wikingowie 878: Inwazja na Anglię
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
29.5 x 29.5 x 7.5 cm
Waga około
1.6 kg
Ocena
7.5
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Ogry Games
Kategorie
edukacyjna (Educational)
średniowiecze (Medieval)
figurkowa (Miniatures)
gry wojenne (Wargame)
Pozycja na BGG
837
Ocena na BGG
7.5/10 na 3392 głosy
Nazwa oryginalna
878 Vikings: Invasions of England
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
ruch po obszarach (Area Movement)
karty pola bitwy (Campaign / Battle Card Driven)
--------- (Command Cards)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
--------- (Die Icon Resolution)
--------- (Events)
symulacje (Simulation)
--------- (Sudden Death Ending)
partnerstwo (Team-Based Game)
--------- (Turn Order: Random)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
--------- (Variable Set-up)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 120 min.
Rok premiery
2017
Rok wydania
2020
Autor
Beau Beckett
Nazwa oryginalna
878 Vikings: Invasions of England
Ocena na BGG
7.54
Pozycja na BGG
693
Poziom trudności
2.64 na 5
Pudełko zawiera
* instrukcja
* plansza o wymiarach 545x750 mm
* 76 kart frakcji i 16 kart fyrdu
* 7 znaczników wodzów
* 7 kart Inwazji wikingów i karta wsparcia Anglików
* 12 kości walki i 4 kości Inicjatywy i bawełniany mieszek
* 130 figurek: 40 tenów, 20 huskarli, 40 normanów i 20 berserkerów i 10 fyrdu
* 2 mapy taktyczne
* żetony podboju wikingów
* drewniany znacznik rundy
Jest to samodzielna gra do serii Wikingowie 878

Opis

Asymetryczna gra wojenna z mechaniką kontroli terytorium dla 2, 3 lub 4 graczy. Angielska szlachta i chłopi próbują powstrzymać kolejne najazdy brutalnych normanów i berserkerów. Zdobywca tytułu najlepszej gry wojennej Golden Geek 2017, nominowany w tym roku także do najlepszej gry dla 2 graczy!

Przez ostatnie 75 lat wikingowie wielokrotnie najeżdżali wybrzeże Anglii. Nie znający strachu wojownicy z północy plądrowali klasztory, palili wioski i grabili dobytek mieszkańców, zostawiając po sobie tylko zgliszcza.

Tym razem wikingowie nie są dłużej zainteresowani prowadzeniem pojedynczych najazdów na Anglię. Ich wodzowie zmieniają strategię - od teraz będą przybywać ze swoimi potężnymi armiami by ostatecznie podbić i osiedlić się na nowych, urodzajnych terenach.

Czy podzielone królestwa angielskie upadną jedno po drugim pod kolejnymi falami pogańskiej inwazji? A może uda im się zjednoczyć pod wspólnym dowództwem i jako dumni chrześcijanie staną ramię w ramię naprzeciw hordy pogańskich szaleńców, schowanych za ścianą tarcz?

W grę zagrać można 1 na 1 lub w dwóch dwuosobowych drużynach, których członkowie kierują sprzymierzonymi frakcjami, wspólnie koordynując swoją strategię. Prowadzący Wikingów mają do dyspozycji frakcje normanów i berserkerów, Anglicy wystawiają do boją królewską drużynę i szlachecki zaciąg, huskarli i tenów, wspieranych także przez lokalnych mieszkańców, fyrd.

Gra rozgrywana jest w maksymalnie 7 rundach. Podczas każdej z nich wszystkie 4 frakcje będą rozgrywać swoją turę. Kolejność aktywacji poszczególnych frakcji jest określana losowo. Każda kombinacja inicjatywy, a jest ich całkiem sporo, wymaga innej reakcji taktycznej i strategii postępowania w danej turze.

Anglicy rozpoczynają grę kontrolując całe terytorium 4 królestw i co rundę otrzymują wsparcie wojskowe z zaciągu prowadzonego w największych miastach - warowniach. Tylko utrzymanie warowni zapewni im posiłki w postaci dodatkowych jednostek.

Wikingowie otrzymują wsparcie jeden raz na rundę, gdy nowy wódz wikingów przypłynie by zaatakować wybrzeże kolejną armią pogan.

Gracze muszą rozsądnie zagrywać swoje karty ruchu by przegrupowywać swoje pozycje, zdobywać nowe hrabstwa i by angażować wroga w walce.

Bitwy będą rozgrywane we wszystkich spornych hrabstwach. Podczas bitwy każda frakcja rzuca zestawem swoich kości walki, a wodzowie wikingów po wygranej bitwie mogą kontynuować swój ruch, co pozwala im przesuwać się jeszcze bardziej w głąb terytorium Anglii.

Gra kończy się po 7 rundach chyba, że gracze podpiszą wcześniej traktat z Wedmore. W takim wypadku wygrywa strona, która na koniec gry kontroluje więcej miast na terytorium Anglii.

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2020-07-31 12:38:54