Frostpunk: Gra Planszowa
Pudełko wymiary
30 x 32 x 14 cm
30 x 32 x 14 cm
Waga około
5.1 kg
Ocena
8.25
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
rozbudowa miasta (City Building)
ekonomiczna (Economic)
odkrywanie (Exploration)
na podstawie gry wideo (Video Game Theme)
Pozycja na BGG
433
Ocena na BGG
8.25/10 na 3192 głosy
Nazwa oryginalna
Frostpunk: The Board Game
Mechaniki
kooperacja (Cooperative Game)
--------- (Cube Tower)
--------- (Events)
plansza modułowa (Modular Board)
scenariusz / misja / kampania (Scenario / Mission / Campaign Game)
wariant solo (Solo / Solitaire Game)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
--------- (Worker Placement, Different Worker Types)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 18 lat
Liczba graczy
od 1 do 4 osób
Czas gry
od 120 do 150 min.
Rok premiery
2023
Rok wydania
2023
Autor
Adam Kwapiński
Nazwa oryginalna
Frostpunk: The Board Game
Ocena na BGG
7.78
Pozycja na BGG
6671
Poziom trudności
3.89 na 5
Pudełko zawiera
*20-centymetrowa plastikowa wieża do kości
*plansza centralna
*10 plansz gry
*199 dużych kart
*117 średnich kart
*114 znaczników
*162 żetony i płytki
*instrukcja
*karty pomocy graczy
Jest to samodzielna gra do serii Frostpunk

Opis

Witaj w postapokaliptycznym świecie, gdzie los ostatnich ocalałych leży w Twoich rękach! Czy potraktujesz mieszkańców swojej kolonii jak zwyczajny zasób? Podążysz drogą inspirujących architektów, nieustraszonych odkrywców czy błyskotliwych naukowców? Twoje rządy przejdą do historii jako czas piekielnej tyranii, czy era prawa i równości?

Frostpunk to strategiczna gra planszowa, w której od jednego do czterech graczy wciela się w przywódców ostatniej kolonii ocalałych w postapokaliptycznym, skutym lodem świecie. Naszą rolą jest zarządzanie zarówno infrastrukturą ostatniego miasta, jak i jego mieszkańcami oraz nieustanne lawirowanie między perspektywą lodowej zagłady a buntem. Nasi obywatele to nie tylko nieme pionki na planszy: będą wysuwać postulaty i reagować zgodnie z panującymi nastrojami. Działania i decyzje graczy poniosą ze sobą istotne dla rozgrywki konsekwencje, tworząc każdorazowo wyjątkową, dojrzałą historię.

UWAGA! Ta wersja gry zawiera wszystkie cele odblokowane podczas kampanii na portalu Kickstarter.

Na czym to polega? 

Gra toczy się w rundach reprezentujących kolejne dni. Jeśli uda Ci się przetrwać do końca 12. rundy - zwyciężasz! Jednak w każdej rozgrywce czeka na Ciebie inny cel, określony przez karty scenariuszy, modyfikujące zarówno warunki zwycięstwa, jak i przegranej. Oznacza to, że każda rozgrywka jest podporządkowana scenariuszowi, wpływającemu zarówno na warstwę narracyjną, jak i mechanikę. 

W każdej rundzie czekają na Ciebie pułapki w postaci losowych kart wydarzeń, zawierających sytuacje do rozpatrzenia i roszczenia od mieszkańców kolonii. Każda decyzja, jaką podejmiesz, wpłynie na nastroje społeczne, a poprzez specjalną talię zmierzchu dościgną Cię konsekwencje wcześniejszych działań. Praktycznie z każdej strony czekają na Ciebie pułapki i tylko zręczne, długofalowe planowanie pozwoli Ci przygotować się na nadchodzące trudności.

Dlaczego pokochasz tę grę? 

  • To wielowymiarowa, rozbudowana planszówka osadzona w brutalnym świecie niejasnych moralnie decyzji. Każda rozgrywka stawia przed uczestnikami trudne wybory, z których każdy będzie brzemienny w skutki po jednej lub drugiej stronie. 
  • Frostpunk został oparty na bestsellerowej grze wideo studia 11bit, twórców This War Of Mine. Oryginalna (cyfrowa) edycja Frostpunk to odnoszący sukcesy strategy-survival-city-builder, nominowany do nagrody BAFTA, którego premiera miała miejsce w 2018 roku. 
  • Za mechanikę gry planszowej Frostpunk odpowiada weteran polskiej sceny planszówkowej, Adam Kwapiński, twórca takich hitów jak Nemesis czy Lords of Hellas.

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2021-04-28 14:13:00