Via Magica (edycja polska)
Pudełko wymiary
23.5 x 24 x 4.5 cm
23.5 x 24 x 4.5 cm
Waga około
0.6 kg
Ocena
6.76
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
gra karciana (Card Game)
Pozycja na BGG
2588
Ocena na BGG
6.76/10 na 1654 głosy
Nazwa oryginalna
Via Magica
Mechaniki
--------- (Bingo)
dociąganie kart (Open Drafting)
igranie z losem (Push Your Luck)
zbiory zasobów (Set Collection)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 7 lat
Liczba graczy
od 2 do 6 osób
Czas gry
od 30 do 30 min.
Rok premiery
2020
Rok wydania
2021
Autor
Paolo Mori
Nazwa oryginalna
Via Magica
Ocena na BGG
6.79
Pozycja na BGG
2665
Poziom trudności
1.43 na 5
Pudełko zawiera
* 80 kart portali
* 48 kryształów
* 23 żetony animusów
* 10 kart nagród
* 6 kart pomocy
* woreczek
* instrukcja

Opis

Drodzy uczniowie, witajcie na egzaminie z krystalizacji! Akademia zatwierdziła 80 portali, dzięki którym będziecie mogli używać naszego magicznego systemu, który wszyscy znamy jako Via Magica. Aby otworzyć portale, musicie najpierw schwytać animusy i je skrystalizować. Animusy to małe, ale potężne duszki żywiołów. Niektóre z nich są łatwe do złapania, lecz schwytanie innych wymaga sporo pracy. Lepiej się pospieszcie, bo egzamin kończy się w momencie, gdy jeden z uczniów otworzy swój siódmy portal!

Via Magica to nowatorska gra, doskonale łącząca elementy strategiczne z koniecznością umiejętnego wykorzystania nadarzających się okazji. Przypomina bingo, jednak zamiast wykreślać liczby, zbieramy kryształy, pozwalające otwierać magiczne portale.

Na czym to polega?

  1. Rozgrywka jest podzielona na rundy. W każdej z nich łapany jest 1 animus - aktywny gracz wyciąga żeton z worka i ogłasza jego rodzaj. 
  2. Każdy z uczestników może umieścić 1 kryształ ze swojej rezerwy na polu pasującym do złapanego animusa na jednej ze swoich kart portali albo przenieść 1 dowolny kryształ już umieszczony na karcie portalu na inny portal.
  3. Otwieranie portali zapewnia punkty na koniec gry oraz efekt opisany na dole karty. Portal otwiera się natychmiast, gdy odpowiednie animusy zostaną skrystalizowane (zbierzemy zestaw kryształów na odpowiednich polach). 
  4. Gdy uda nam się otworzyć jeden z naszych portali, musimy wypowiedzieć słowo „INCANTATUM”!

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z uczestników otworzy 7 portali. Zwycięża osoba, która zbierze najwięcej punktów z otwartych portali i ich efektów oraz kart nagród. 

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • To jedna z planszówek, w których każdy uczestnik zabawy działa sam, tworząc własny układ z pozornie identycznych elementów. 
  • Czynniki zewnętrzne (to, jaki animus pojawi się, w którym momencie zabawy) są całkowicie losowe, ale każda z decyzji podejmowanych przez uczestników przełoży się bezpośrednio na ich wynik.
  • Każdy z rodzajów animusów ma inną częstotliwość występowania, dzięki czemu planowanie i odwlekanie kluczowych decyzji jest jeszcze bardziej ekscytujące!
  • Dzięki prostym zasadom gra świetnie nadają się na początek przygody z planszówkami i do zabawy w zróżnicowanym towarzystwie.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2021-10-28 16:19:00