Bonfire: Leśne Stworzenia i Pradawne Drzewa
Pudełko wymiary
23 x 32 x 4.5 cm
23 x 32 x 4.5 cm
Waga około
0.9 kg
Ocena
7.98
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Portal
Kategorie
dodatek do gry (Expansion for Base-game)
fantasy (Fantasy)
puzzle (Puzzle)
Ocena na BGG
7.98/10 na 401 głosy
Nazwa oryginalna
Bonfire: Trees & Creatures
Mechaniki
--------- (Market)
ruch po punktach (Point to Point Movement)
zbiory zasobów (Set Collection)
wariant solo (Solo / Solitaire Game)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 12 lat
Liczba graczy
od 1 do 5 osób
Czas gry
od 70 do 130 min.
Rok premiery
2021
Rok wydania
2022
Autor
Stefan Feld
Nazwa oryginalna
Bonfire: Trees & Creatures
Ocena na BGG
8.24
Poziom trudności
4.00 na 5
Pudełko zawiera
*Komponenty dla czarnego gracza:
*1 Lista Akcji
*8 kafelków Losu
*1 znacznik "0/50"
*1 Statek
*1 Strażniczka
*7 Nowicjuszy
*1 znacznik Punktów Zwycięstwa
*10 żetonów Ofiary
*1 karta Punktowania
*7 Portali
*1 kafelek Początkowy Strażniczek
*1 plansza Gracza
*1 Przybudówka
*8 żetonów Mnożenia
*18 Zasobów
*21 żetonów Akcji
*1 plansza Drzew
*6 żetonów Strażniczek
*3 Zadania
*24 Drzewa (7 niebieskich, 7 czerwonych, 6 żółtych, 4 białe)
*1 Neutralny Nowicjusz
*1 Gnom (Starszy)
*1 karta Toma (do trybu Solo)
*9 kafelków stworzeń
*21 kart wydarzeń
Jest to samodzielna gra i dodatek do serii Bonfire

Opis

Leśne stworzenia i pradawne drzewa to dodatek do Bonfire, rozbudowanej gry euro Stefana Felda (Trajan, Zamki Burgundii), w której spróbujecie ocalić świat przed postępującym mrokiem, rozpalając na nowo mistyczne Ogniska. Rozszerzenie wprowadza długo wyczekiwany wariant dla pięciu graczy, dodając plemię gnomów znad Czarnego Nurtu. Ta sama liczba Strażniczek co w grze podstawowej sprawi, że w rozgrywce pięcioosobowej rywalizacja o nie stanie się bardziej zacięta. Ale to dopiero początek! Dzięki dodatkowi będziemy mogli wprowadzić do gry aż trzy moduły. Pradawne Drzewa połączycie ze Ścieżkami Strażniczek, by skorzystać z ich specjalnych zdolności, Leśne Stworzenia zapewnią wam permanentne zdolności na czas trwania całej gry, a karty z modułu Wydarzenia uczynią rozgrywkę bardziej nieprzewidywalną. Wszystkie moduły możecie ze sobą dowolnie łączyć.

Moduł Leśnych Stworzeń to coś, co naprawdę urozmaica rozgrywkę, ponieważ wybierasz zwierzaka na początku gry i od razu musisz dostosować do niego odpowiednią strategię. Jednak moim ulubionym modułem są Pradawne Drzewa, gdzie poruszanie Strażniczek po Ścieżkach przestaje być takie oczywiste i wymaga poważnego zastanowienia.

Piąte plemię

Stało się! Znad Czarnego Nurtu przybyła ostatnia grupa. Kolejne plemię gnomów jest gotowe do pracy! Dołączają do swoich towarzyszy w rywalizacji o rozpalanie mistycznych Ognisk i względy ich Strażniczek. Przyroda jest im przychylna. Pradawne drzewa wyciągają swe korzenie, dzieląc się potężną mocą, a leśne stworzenie wychylają zza ich gałęzi, by pomóc swym starszym braciom w uratowaniu świata przed nacierającym mrokiem. Gdyby tylko jeszcze los był temu wszystkiemu przychylny…

Pradawne Drzewa

Pradawne drzewa to największy z modułów, wprowadzający do gry nową planszę i 24 kafelki Drzew. Kiedy rozpatrujecie akcję Rozpoczynanie Procesji, możecie obok kafelka Ścieżki ze Strażniczką umieścić jedno Drzewo. Aby to zrobić, musicie zużyć wskazane na danym Drzewie zasoby. Każde z Drzew posiada określoną zdolność, którą, w zależności od Drzewa, możecie użyć raz, dowolną liczbę razy albo tylko na końcu gry. Na planszy Drzew znajduje się też dodatkowe pole Wysokiej Rady, gdzie możecie umieścić swoich Nowicjuszy.

Leśne Stworzenia

Wybierając ten moduł, skorzystacie z 9 kafelków Stworzeń. Tasujecie je i wybieracie o dwa więcej niż liczba graczy biorących udział w rozgrywce. Następnie, rozpoczynając od ostatniego gracza, każdy z was wybiera jedno Zwierzę. Od tej pory będziecie mogli korzystać z ich permanentnych zdolności przez całą grę. I tak na przykład Kryształowy Smok pozwala zużywać dowolne Zasoby zamiast innych (nie licząc Złota), a Tkacz Wróżb, w czasie akcji umieszczania kafelków Losu, umożliwia użycie dowolnego z niewykorzystanych kafelków.

Wydarzenia

Ten moduł składa się na 21 kart Wydarzeń, z których działań będziecie wszyscy korzystać jednocześnie. Pierwsze Wydarzenie zostaje odsłonięte przed pierwszą turą gracza rozpoczynającego i obowiązuje do chwili, kiedy gracz ten wykona akcję Umieszczenia Kafelka Losu — wówczas musi odkryć kolejne Wydarzenie. Wydarzenia w pozytywny sposób zmieniają podstawowe reguły gry, na przykład: pozwalają używać wymiennie różnych Zasobów albo obniżają koszt pozyskania Zadań na wyspach.

 

Nagrody i wyróżnienia

Pliki i strony związane z grą

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2021-11-04 20:13:49