Pory Roku (Seasons)
Pudełko wymiary
29 x 29 x 8 cm
29 x 29 x 8 cm
Waga około
1.2 kg
Ocena
7.35
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
gra karciana (Card Game)
fantasy (Fantasy)
Pozycja na BGG
295
Ocena na BGG
7.35/10 na 24735 głosy
Nazwa oryginalna
Seasons
Mechaniki
draft (Closed Drafting)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
zarządzanie ręką (Hand Management)
dociąganie kart (Open Drafting)
wzajemne zniszczenie (Take That)
--------- (Victory Points as a Resource)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 60 do 60 min.
Edycja
1
Rok premiery
2012
Rok wydania
2021
Autor
Régis Bonnessée
Nazwa oryginalna
Seasons
Ocena na BGG
7.39
Pozycja na BGG
246
Poziom trudności
2.78 na 5
Pudełko zawiera
*1 plansza
*1 tor kryształów
*1 znacznik rundy
*1 znacznik pory roku
*4 plansze graczy
*8 żetonów biblioteki
*16 znaczników czarnoksiężników
*20 kości pór roku
*40 zaawansowanych kart mocy
*60 podstawowych kart mocy
*64 żetony energii
Jest to samodzielna gra do serii Pory Roku (Seasons)

Opis

Do królestwa Xidit przybywają najpotężniejsi czarodzieje!

Spotkają się w sercu lasu Argos by wziąć udział w legendarnym turnieju o tytuł Arcymaga! Nie liczy się tutaj brutalna siła, śmiercionośne zaklęcia czy pogrążenia przeciwnika. Żeby wygrać uczestnicy muszą wykazać się prawdziwym kunsztem magicznym. Czarodzieje wystawiają się przez trzy lata na działanie pór roku i próbują jak najlepiej potrafią wykorzystać potencjał drzemiący w zmieniającej się pogodzie.

„Pory Roku (Seasons)” to szybka gra karciano-kościana dla dwóch do czterech graczy wydana w magicznym, wręcz bajkowym klimacie. Rozgrywka dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to Preludium podczas którego uczestnicy wybierają po 9 kart mocy, pomogą one magom w trakcie Turnieju. Następnie z tych 9 kart wybiera się jedną, a pozostałe przekazuje graczowi po lewej. Z otrzymanych kart (od gracza po prawej) dobieramy kolejną i te które zostały znowu przekazujemy dalej. Czynność powtarzamy do momentu, aż w ten sposób zgromadzimy 9 kart. Teraz otrzymane karty dzielimy na 3 grupy, tak, by na każdy rok turnieju przypadały 3 karty mocy- na powstałe stosiki kładziemy żetony roku drugiego i trzeciego.

Drugi etap gry „Pory Roku (Seasons)” to Turniej. Na środku stołu kładziemy tor punktacji (symbolizuje posiadaną liczbę kryształów) oraz kalendarz odmierzający upływ czasu. Jeden czarny znacznik kładziemy na polu „Rok I”, a drugi na „Miesiąc I”. Obok planszy tworzymy bank energii, ze wszystkich żetonów energii (każdego żywiołu) i stos kart dobieranych uformowany z kart odrzuconych podczas Preludium. Teraz najmłodszy gracz rozpoczyna turniej Pór Roku! Rzuca kośćmi w kolorze panującej pory roku (w ilości o 1 większej od liczby graczy) i wybiera z nich jedną. Potem w kolejności gracze wybierają po kostce dla siebie, tak by na koniec została tylko jedna. Kostki określają akcje jakie czarodziej może wykonać (dostrajając się do pory roku). Symbolami oznaczono jaki żywioł udało się czarodziejowi okiełznać i ile żetonów energii żywiołu dostanie. Możliwe jest też wylosowanie przemiany posiadanej energii w kryształy (czyli punktów zwycięstwa), bezpośrednie zdobycie tych kryształów lub dociągnięcie karty mocy. Kostki mogą też zwiększać Moc maga pozwalając mu przywołać (wyłożyć na stół) kartę, oczywiście po spożytkowaniu żetonów energii wymaganych przez kartę. W jednej turze można wyłożyć i wykorzystać dowolność ilość akcji i kart byle by mag dysponował odpowiednią ilością żetonów energii. Zastanów się więc czy korzystniej Ci aktywować karty czy może przeistoczyć energię w kryształy? Wygra ten, kto po upływie trzeciego roku zgromadzi ich najwięcej! Kostka która po została pokazuje o ile miesięcy przesunie się znacznik na planszy kalendarza.

Przepiękne, szczegółowe ilustracje i klimat gry pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości. Szybka rozgrywka, przystępne zasady sprawią, że gra sprawi radość i starszym i młodszym. Chociaż „Pory Roku (Seasons)” nie doczekały się jeszcze rozszerzeń w języku polskim, dla każdego fana, dostępne są w języku angielskim.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

 • Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG 100 sztuk
  Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG 100 sztuk
  liczba sztuk: 1
 • Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG Light
  Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG Light
  liczba sztuk: 1
 • Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG Premium 100 sztuk
  Koszulki Rebel (63,5x88 mm) CCG Premium 100 sztuk
  liczba sztuk: 1

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2012-12-12 15:57:45