City Tycoon
Pudełko wymiary
30 x 30 x 7 cm
30 x 30 x 7 cm
Waga około
1.3 kg
Ocena
6.49
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
rozbudowa miasta (City Building)
ekonomiczna (Economic)
transport (Transportation)
Pozycja na BGG
4174
Ocena na BGG
6.49/10 na 999 głosy
Nazwa oryginalna
City Tycoon
Mechaniki
--------- (Connections)
dociąganie kart (Open Drafting)
--------- (Ownership)
budowa schematów (Pattern Building)
transport (Pick-up and Deliver)
rozmieszczanie elementów (Tile Placement)

Opis

Zbuduj swoje miasto!

W grze City Tycoon gracze wcielają się w rolę inwestorów, których zadaniem jest zbudowanie nowoczesnego miasta od samego początku.

Gracze będą inwestowali kapitał w budowę dzielnic, które ten kapitał pomnożą, wytworzą dobra luksusowe, a przede wszystkim zapewnią punkty zwycięstwa, czyli satysfakcję mieszkańców metropolii. Jak zwykle, wygra ten, kto uzbiera tych punktów najwięcej, jednak w City Tycoon dróg do zwycięstwa jest bardzo wiele. 

Jak się gra?

Gra ma 4 etapy i polega na układaniu kafli dzielnic na stole, w taki sposób, żeby przylegały do siebie tworząc coraz bardziej rozrastający się organizm miejski. Aby wyłożyć kafel trzeba zapłacić jego koszt lecz przede wszystkim, trzeba go najpierw wybrać z możliwych ofert miejskich planistów, co w grze odwzorowane jest poprzez draft. Każdy gracz dostaje do ręki 5 losowych kafli dzielnic, wybiera jeden i przekazuje pozostałe następnemu graczowi. Gdy wszyscy mają po 5 wybranych kafli, po kolei wykładają po jednym na stół. Zalążek miasta stanowią 4 dzielnice, do których gracze będą dokładali swoje kafle i które zapewnią początkowym budowlom możliwość funkcjonowania. Kolejną fazą gry jest bowiem użycie zdolności wyłożonych dzielnic.

Aby kostki prądu czy wody znalazły się na kaflu, gracz będzie musiał je dostarczyć z dowolnej elektrowni bądź hydroforni znajdującej się w grze. Kostka odpowiedniego koloru będzie musiała przewędrować po kaflach aż do dzielnicy jaką ma zasilić. O ile nie bierze się zasobu z własnego źródła to trzeba za niego zapłacić, podobnie za transport, każdy kafel innego gracza przez który przejdzie kostka to konieczność opłaty do portfela tego gracza. Początkowo w mieście jest tylko jedna elektrownia i jedna hydrofornia, jednak gracze mogą budować własne źródła zasilania dzielnic. 

A więc w City Tycoon gracze będą wybierać i budować własne dzielnice we wspólnej metropolii, a następnie wykorzystać ich zdolności zasilając je prądem lub/i wodą. 

W grze występuje pięć typów dzielnic: dzielnica mieszkalna, handlowa, miejska, przemysłowa i dzielnica specjalna. Każdy rodzaj dzielnic oferuje inne korzyści i wymaga innych nakładów oraz surowców


Podstawowe informacje:

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas gry: 60-75 min
Wiek: od 10 lat
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska


Pudełko zawiera:

 • 168 kafli dzielnic
 • 85 drewnianych kostek surowców
 • 125 żetonów graczy
 • 80 żetonów pieniędzy
 • plansza punktacji
 • instrukcja


Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

 • nnnnWoreczek strunowy na pionki 120 x 120 mm
  nnnnWoreczek strunowy na pionki 120 x 120 mm
 • nnnWoreczek strunowy na pionki 100 x 150 mm
  nnnWoreczek strunowy na pionki 100 x 150 mm
 • Organizer Domino czarny 25
  Organizer Domino czarny 25

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2013-01-31 18:50:56