Tajemnica w 5 minut
Pudełko wymiary
20 x 26.5 x 6.9 cm
20 x 26.5 x 6.9 cm
Waga około
0.8 kg
Ocena
7.04
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
morderstwo (Murder/Mystery)
imprezowa (Party Game)
Pozycja na BGG
1888
Ocena na BGG
7.04/10 na 1992 głosy
Nazwa oryginalna
5-Minute Mystery
Mechaniki
kooperacja (Cooperative Game)
--------- (Deduction)
--------- (Real-Time)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 1 do 6 osób
Czas gry
od 5 do 30 min.
Rok premiery
2020
Rok wydania
2023
Autor
Connor Reid
Nazwa oryginalna
5-Minute Mystery
Ocena na BGG
7.08
Pozycja na BGG
1934
Poziom trudności
1.16 na 5
Pudełko zawiera
* krypteks
* 36 kart podejrzanych
* 36 kafelków sprawców
* 16 kafelków wskazówek
* 40 kart scen
* 6 kart pomocy
* 19 kart śledztw
* instrukcja

Opis

Współpracujcie, by rozwiązać zagadkę!

Muzeum Wszystkiego potrzebuje Waszej pomocy! Ktoś ukradł kuratorowi niezwykle ważny Wihajster i nabazgrał wokół mnóstwo dziwnych symboli. Tylko Wy, dzielni śledczy, możecie rozwiązać zagadkę i znaleźć sprawcę!

Tajemnica w 5 minut to dedukcyjna gra rodzinna, w której wspólnie poszukujecie symboli, zdobywacie wskazówki i staracie się wykluczyć kolejnych podejrzanych. Czas na rozwiązanie zagadki jest mocno ograniczony, więc musicie działać szybko i sprawnie podejmować decyzje!

Na czym to polega? 

  1. Na początku rozgrywki wybieracie kartę śledztwa, która określi Wasz cel, oraz losujecie odpowiednią liczbę kafelków sprawców. Dzielicie też karty sprawców pomiędzy graczy, a gdy jesteście gotowi, ustawiacie minutnik.
  2. Podczas zabawy będziecie musieli jak najszybciej znajdować symbole na kolejnych kartach scen. W każdy z obrazków wkomponowane jest 5 z nich. Jeden z graczy będzie obsługiwał krypteks – specjalny mechanizm do zaznaczania konkretnych symboli. Gdy wypatrzycie wszystkie, sprawdzacie, czy wzór na krypteksie zgadza się z tym z tyłu karty sceny. Jeśli tak, otrzymujecie wskazówkę wybranego koloru.
  3. Wskazówki to atrybuty podejrzanych, które pozwolą nam eliminować kolejne karty z ręki. Na każdym kafelku wskazówki i z tyłu kafelków sprawcy znajdują się kolorowe paski, które porównujemy. Jeśli są identyczne, nasz sprawca ma tę rzecz lub cechę, natomiast jeśli się różnią – nie posiada jej. Na tej podstawie odrzucacie niepasujące karty ze swojej ręki. 
  4. Gdy jesteście pewni tożsamości złodzieja – w grze pozostała tylko jedna karta – zatrzymujecie minutnik i sprawdzacie, czy Wasza dedukcja zgadza się z kafelkiem sprawcy.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Podczas zabawy musimy wypatrzeć na kartach odpowiednie symbole, dzięki czemu ćwiczymy spostrzegawczość i przeszukiwanie pola uwagi. To również świetne wprowadzenie w świat gier dedukcyjnych.
  • Do dyspozycji mamy 19 kart śledztw na trzech poziomach trudności. Oferują one różne cele: czasem musimy znaleźć konkretny zestaw wskazówek, innym razem aresztować kilku sprawców. 
  • Karty scen występują w różnych konfiguracjach, co utrudnia ich zapamiętywanie i sprawia, że gra na długo pozostaje ciekawym wyzwaniem. 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2023-09-14 13:00:13