Osaczeni
Pudełko wymiary
25 x 25 x 7.8 cm
25 x 25 x 7.8 cm
Waga około
0.9 kg
Ocena
6.27
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
horror/groza (Horror)
negocjacyjna (Negotiation)
science Fiction (Science Fiction)
zombie (Zombies)
Ocena na BGG
6.27/10 na 26 głosy
Nazwa oryginalna
Lockdown
Mechaniki
--------- (Alliances)
--------- (Negotiation)
głosowanie (Voting)
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 3 do 6 osób
Czas gry
od 40 do 75 min.
Rok premiery
2022
Rok wydania
2024
Autor
Nicolas Normandon
Nazwa oryginalna
Lockdown
Ocena na BGG
6.41
Pudełko zawiera
* 6 kości potworów
* właz potworów
* 6 kafelków obszarów
* kafelek chłodni
* 25 żetonów potworów
* 24 żetony postaci
* 6 kart ekranów
* 6 kart map
* żeton odznaki ochrony
* żeton ofiary
* 6 znaczników ruchu
* 23 karty przedmiotów
* 21 kart epilogów
* instrukcja

Opis

Lato 2023, południe Stanów Zjednoczonych. Nikt nie wie, jak to wszystko się zaczęło, ale wydarzenia potoczyły się bardzo szybko: szczątki pożartych ofiar znajdowane na pustych polach, histeryczne posty publikowane w mediach społecznościowych, pojawienie się pierwszych potworów, nieskuteczne działania wojska, wyczerpanie zapasów, schrony, wszechobecne wycie, które doprowadza wszystkich do szaleństwa… 

Osaczeni to semi-kooperacyjna gra przygodowa, która zaprasza uczestników do mrocznego świata zdominowanego przez potwory, o jakich nikt dotąd nie słyszał. Podczas rozgrywki wcielisz się w jednego z ocalałych, którzy próbują schronić się w centrum handlowym. Oprócz Twojej rodziny jest tam też kilka innych, a każda zrobi wszystko, by przetrwać. Czas odrzucić wszelkie sentymenty – kłamstwo, zdrada i rabunek mogą okazać się jedyną szansą, by Twoi najbliżsi mogli wyjść żywi z tego koszmaru.

Na czym to polega?

  1. Osaczeni to gra semi-kooperacyjna, co oznacza, że zwycięstwo i porażka są indywidualne, ale gracze muszą do pewnego stopnia współpracować, aby zbliżyć się do wygranej. W tym celu będą zawierać tymczasowe sojusze, kłamać i zdradzać. Słowem: zrobią wszystko, by to ich rodzina przetrwała.
  2. Każda runda to jeden dzień, podczas którego gracze wspólnie decydują o losie pozostałych. Głosowaniu podlega przede wszystkim podział ról: wybieracie, kto będzie mógł przeszukać znajdującą się na zewnątrz ciężarówkę, a kto będzie odpowiedzialny za monitoring i poinformuje pozostałych, skąd nadchodzą potwory (zgodnie z prawdą lub nie).
  3. Aby przekonać graczy do głosowania na konkretną postać, możemy wykorzystywać karty i obietnice, nawet jeśli nie zamierzamy ich dotrzymać. Zwycięstwo w głosowaniu może być zarówno dobrą, jak i złą wiadomością, w zależności od miejsca i kontekstu, którego dotyczy.
  4. Po tym, jak role zostaną rozdzielone, a gracze zdecydują, w jakich kierunkach poruszają się członkowie ich rodzin, następuje atak potworów. Nasza lokalizacja i ewentualne posiadane przedmioty decydują o tym, czy uda nam się przetrwać, czy padniemy ich ofiarą. 
  5. Gra kończy się w momencie, gdy liczba ocalałych postaci jest mniejsza od liczby graczy. Zwycięża osoba, która zatrzymała postacie o najwyższej wartości punktowej.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Mocny motyw przewodni przekłada się na brutalność świata, a ta z kolei współgra z brutalnością samej gry. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty, a decyzjami graczy rządzi przede wszystkim wola przetrwania. 
  • To bezwzględna, pełna napięcia i niezwykle interakcyjna zabawa. Zarówno oryginalny wydawca, jak i my, nie ponosimy odpowiedzialności za relacje zniszczone podczas gry! Polecamy za to rozgrywki w niezbyt zaprzyjaźnionym gronie, żeby nikomu nie było później jakoś szczególnie przykro. 
  • Na wytrwałych graczy czeka aż 20 wariantów gry do odblokowania oraz 21 unikalnych zakończeń stworzonych przez francuskiego pisarza Richarda Normandona. 

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2024-01-04 14:25:40