Timeline Twist (edycja polska)
Pudełko wymiary
12.5 x 15.5 x 2.5 cm
12.5 x 15.5 x 2.5 cm
Waga około
0.2 kg
Ocena
5.88
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
gra karciana (Card Game)
ciekawostki (Trivia)
Pozycja na BGG
12343
Ocena na BGG
5.88/10 na 274 głosy
Nazwa oryginalna
Timeline Twist
Mechaniki
kooperacja (Cooperative Game)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 8 lat
Liczba graczy
od 2 do 6 osób
Czas gry
od 20 do 30 min.
Rok premiery
2023
Rok wydania
2024
Autor
Frédéric Henry
Nazwa oryginalna
Timeline Twist
Ocena na BGG
5.81
Pozycja na BGG
13861
Poziom trudności
1.00 na 5

Opis

Połączcie siły, by oszukać czas!

Timeline Twist to nowa edycja popularnej gry dla całej rodziny, dzięki której sprawdzicie i poszerzycie swoją wiedzę o historii! Spójrzcie, jakie wydarzenia są przedstawione na Waszych kartach i oszacujcie, kiedy miały miejsce. Zastanówcie się, czy umieścicie kartę na osi czasu, czy ją odrzucicie. Współpracujcie, by jak najwięcej kart znalazło się na właściwym miejscu. Komunikacja i taktyka będą kluczem do pomyślnego ukończenia tego wyzwania!

Na czym to polega?

  1. Na początku każdy z graczy otrzymuje 4 karty i kładzie je przed sobą stroną bez daty. Jedną z kart kładziemy z jawną datą na środku stołu – to początek naszej osi czasu.
  2. W swojej turze każde z Was musi wykonać jedną z następujących akcji: umieścić do dwóch kart na osi czasu albo odrzucić jedną z nich. 
  3. Aby umieścić kartę, nie musimy znać dokładnej daty wydarzenia – naszym celem jest jej oszacowanie tak, by umieścić kartę możliwie blisko któregoś z końców osi czasu. 
  4. Osoba, która decyduje się zagrać kartę, odkrywa ją, by sprawdzić datę. Jeśli jest ona wcześniejsza lub późniejsza niż na każdej innej karcie na osi czasu, gracz umieszcza ją po odpowiedniej stronie. 
  5. Jeśli jednak data wpasowuje się między dwie już zagrane karty, gracz umieszcza swoje wydarzenie nad nimi, w tzw. pustym rzędzie lub odrzuca ją przy najbliższej możliwej okazji, jeśli dane miejsce jest już zajęte. Właśnie dlatego należy dbać, by zagrywane wydarzenia znajdowały się jak najbliżej siebie – tworzenie dużych luk powoduje, że pusty rząd łatwo się zapycha, zmuszając graczy do odrzucania kart.
  6. Rozgrywka toczy się do wyczerpania talii, a pod koniec podliczane są punkty. Każda karta na głównej osi czasu warta jest 2 punkty, karty z pustego rzędu po 1 punkcie, a każda z odrzuconych kart to -1 punkt. 

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • To nowa wersja popularnej gry rodzinnej – zmieniły się zasady oraz szata graficzna. Zabawa pozostaje jednak prosta i przystępna, dzięki czemu sprawdzi się zarówno do domowych rozgrywek, jak i jako narzędzie edukacyjne do wykorzystania podczas zajęć w szkole. 
  • Próba oszacowania, gdzie umieścić daną kartę, pozwala nie tylko sprawdzić naszą wiedzę, ale też ją rozwinąć. Analizowanie poszczególnych wydarzeń w odniesieniu do siebie nawzajem uczy globalnego postrzegania historii i dostrzegania ciągów przyczynowo-skutkowych.
  • Timeline Twist to w założeniu gra oparta na współpracy, jednak instrukcja opisuje też wariant rywalizacyjny znany z wcześniejszych wydań gry.


Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2024-02-13 10:33:13