ISS Vanguard (edycja polska)
Pudełko wymiary
33 x 38 x 15.5 cm
33 x 38 x 15.5 cm
Waga około
6.8 kg
Ocena
8.62
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Awaken Realms
Kategorie
przygodowa (Adventure)
odkrywanie (Exploration)
figurkowa (Miniatures)
science Fiction (Science Fiction)
eksploracja przestrzeni kosmicznej (Space Exploration)
Pozycja na BGG
197
Ocena na BGG
8.62/10 na 4274 głosy
Nazwa oryginalna
ISS Vanguard
Mechaniki
kooperacja (Cooperative Game)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
dociąganie kart (Open Drafting)
scenariusz / misja / kampania (Scenario / Mission / Campaign Game)
opowiadanie (Storytelling)
różne zdolności graczy (Variable Player Powers)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 13 lat
Liczba graczy
od 1 do 4 osób
Czas gry
od 90 do 120 min.
Rok premiery
2023
Rok wydania
2024
Autor
Andrzej Betkiewicz
Nazwa oryginalna
ISS Vanguard
Ocena na BGG
8.65
Pozycja na BGG
270
Poziom trudności
3.64 na 5

Opis

Zaplanuj ekspedycję do gwiazd, przeprowadź rozpoznanie planet przed lądowaniem na nich, ustal plan działania, wykonuj misje, zdobywaj artefakty, posiądź wiedzę innych cywilizacji, dzięki której rozwiniesz swoją technologię, a wszystko to by rozwikłać największą tajemnicę, na jakąś natknęła się ludzkość. Tajemnicę, która z powierzchni Ziemi zabierze Cię wprost w bezkres przestrzeni kosmicznej.

Awaken Realms ma zaszczyt zaprosić Cię na przygodę, jakiej dotąd nie było Ci dane doświadczyć w grach planszowych. ISS Vanguard to statek kosmiczny, który powstał wysiłkiem całej ludzkości, by wyruszyć w podróż, która da odpowiedź na pytania dręczące ludzkość od wieków. Teraz Ty staniesz się mózgiem całej operacji i podejmiesz decyzje, które zadecydują o losie tej wyprawy. A będzie ich całe mnóstwo.

Jako dowodzący ISS Vanguard na każdym kroku będziesz mierzyć się licznymi wyzwaniami. Czy podejmując grę o wysoką stawkę obarczoną wysokim ryzykiem zdecydujesz się na usługi doświadczonych członków załogi, którzy dzięki większym umiejętnościom mają szansę na wygraną, czy też wyślesz do akcji żółtodziobów, by na wypadek niepowodzenia misji i utraty załogi nie stracić najcenniejszego personelu? Jak poradzisz sobie, gdy Twój najbardziej doświadczony dowódca nie będzie mógł wyruszyć na kolejną misję, po tym jak trafił do szpitala w wyniku odniesionych ran w trakcie ostatniego zadania?

O wyjątkowości tej gry nie świadczy tylko rozmach opowieści czy pieczołowicie zaprojektowany mechanizm rozgrywania przygód na kolejnych planetach. Po misji zadecydujesz w jaki sposób wykorzystasz zdobytą wiedzę. Vanguard wciąż się rozwija, a na jego pokładzie prowadzone są badania i to Ty nadajesz im kierunek. Twoja misja zaczyna się na mostku. Nigdy do końca nie wiesz co czeka Twoich ludzi na powierzchni planety. Spodziewasz się oporu i konieczności walki, czy osiągniesz swoje cele dzięki sile perswazji? Wybierzesz lekki lądownik o dużych ładowniach, aby zebrać do nich ciekawe okazy (artefakty!) czy też postawisz na solidnie wzmocniony kadłub statku, opierający się kosmicznym śmieciom na orbicie planety, ale kosztem wielkości ładowni?

Mechanicznie gra skupia się na zarządzaniu pulą kości i kart. Dzięki zagrywaniu określonych sekwencji symboli na kościach realizujemy poszczególne zadania. Specjalizacje postaci sprawiają, że łatwiej im osiągnąć pewne wyniki, a wraz z rozwojem postaci, zyskamy jeszcze większą specjalizację w danej dziedzinie. To właśnie ten aspekt sprawia, że często wyzwaniem będzie wybranie załogi, która zostanie wysłana na misję.

Scenariusz zacznie się w trakcie planowania na mostku i przejdzie do fazy realizacji na etapie przygody, ale jego zwieńczeniem będzie to, co wydarzy się po powrocie załogi na pokład ISS Vanguard na orbicie odwiedzanej planety. Każdy kapitan będzie musiał odpowiedzieć na pytanie o to, co zrobi z pozyskaną na planecie wiedzą i materiałami. Posłużą one do rozwoju statku, opracowaniu nowych technologii. Dzięki temu wpłyniesz na dalsze losy ekspedycji. Właściwe decyzje sprawią, że droga będzie prostsza. Ale czy zdążysz wcielić swoje plany w życie, nim los zetknie Cię z najcięższymi wyzwaniami?

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2024-03-18 13:19:09