Na skrzydłach smoków
Pudełko wymiary
29.5 x 29.5 x 7.4 cm
29.5 x 29.5 x 7.4 cm
Waga około
2.5 kg
Ocena
8.1
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Rebel
Kategorie
gra karciana (Card Game)
fantasy (Fantasy)
Pozycja na BGG
332
Ocena na BGG
8.1/10 na 4296 głosy
Nazwa oryginalna
Wyrmspan
Mechaniki
bonusy za zakończenie gry (End Game Bonuses)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Once-Per-Game Abilities)
dociąganie kart (Open Drafting)
wariant solo (Solo / Solitaire Game)
--------- (Track Movement)
TRN-04 progresywna kolejność (Turn Order: Progressive)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 14 lat
Liczba graczy
od 1 do 5 osób
Czas gry
od 90 do 90 min.
Rok premiery
2024
Rok wydania
2024
Autor
Connie Vogelmann
Nazwa oryginalna
Wyrmspan
Ocena na BGG
8.12
Pozycja na BGG
600
Poziom trudności
2.70 na 5
Pudełko zawiera
*plansza Smoczej Gildii
*4 dwustronne kafle Smoczej Gildii
*183 karty smoków
*75 kart jaskiń
*tacka na karty
*plansza rund
*10 dwustronnych kafelków celów
*5 plansz graczy
*10 dwustronnych kart pomocy
*notes punktacji
*45 monet
*25 żetonów mięsa
*25 żetonów złota
*25 żetonów kryształów
*25 żetonów mleka
*55 jaj
*20 żetonów mnożników
*znacznik rundy
*znacznik pierwszego gracza
*5 smokologów
*40 znaczników graczy
*5 pionków gildii

Opis

Fantastyczne rezerwaty drakonidów

Przenieś się do świata, pod którego niebem szybują smoki wszelakich kształtów, rozmiarów oraz kolorów i wciel się w smokologa amatora, by odkrywać jaskinie i przekształcać je w rezerwat dla tych majestatycznych stworzeń. Pamiętaj jednak, że stworzenie idealnego miejsca może nie wystarczyć – trzeba jeszcze zwabić smoki, by chciały zostać tam na dłużej!

W grze Na skrzydłach smoków budujesz swój własny rezerwat drakonidów. Rozpoczynasz z trzema odkopanymi polami – po jednym w każdej z jaskiń: Szkarłatnej Pieczarze, Złotej Grocie i Ametystowej Otchłani. W trakcie rozgrywki odkopiesz kolejne pola i będziesz wabić do swojego rezerwatu smoki, aktywować potężne zdolności i zabiegać o przychylność Smoczej Gildii.

Na czym to polega?

  1. Rozgrywka toczy się przez 4 rundy. W każdej z nich rozgrywamy po kilka tur w kolejności zgodnej z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
  2. W ramach tury wybieramy jedną z akcji dostępnych na naszej planszy rezerwatu, przesuwamy tam swojego smokologa, płacimy odpowiedni koszt, a następnie wykonujemy działanie. 
  3. Do wyboru mamy kopanie, które pozwala zagrywać karty do jaskiń, wabienie, dzięki któremu będziemy zagrywać karty smoków na planszę, a także eksplorację Szkarłatnej Pieczary, która pozwala aktywować wybrane zdolności.
  4. Poszczególne rodzaje smoków, które możemy zwabić do rezerwatu, mają różne wymagania w surowcach i preferowane jaskinie, zapewniają też różną liczbę punktów zwycięstwa i rozmaite efekty. Kluczem do zwycięstwa jest tworzenie jak najlepszych kombinacji z dostępnych kart i wykorzystywanie ich w odpowiednim momencie.
  5. Swoje tury rozgrywamy do momentu, aż spasujemy. Zwykle dzieje się to, gdy ktoś zużyje wszystkie monety albo nie ma na ręce żadnych kart smoków, które chciałby (albo mógłby) zagrać. Kiedy wszyscy gracze spasują, runda dobiega końca.
  6. Po skończeniu czwartej rundy gracze podliczają swoje punkty za karty smoków, zdolności aktywowane na koniec gry, zachowane jaja, surowce i wiele innych elementów. Zwycięża osoba, która zgromadziła ich najwięcej.

Dlaczego pokochasz tę grę? 

  • Gra opiera się na podstawowych mechanizmach znanych z Na skrzydłach Elizabeth Hargrave, jest jednak bardziej złożona, a każdy aspekt rozgrywki został na nowo zaprojektowany wokół tematu smoków!
  • Mnogość dostępnych elementów sprawia, że poszczególne partie są niezwykle różnorodne i pozwalają na wypróbowanie wielu nowych strategii. Z kolei zmiany w sposobie pozyskiwania zasobów, dodanie nowych kart i mechanizm związany ze Smoczą Gildią sprawiają, że rozgrywka będzie wyzwaniem nawet dla weteranów Na skrzydłach. 
  • W ramach gry są dostępne specjalne zasady, umożliwiające rozgrywkę jednoosobową, w której rywalizujemy ze sztucznym przeciwnikiem, Automą. Instrukcja zawiera też wariant solo Zaplątani.


Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2024-04-23 10:13:02