Świat Dysku: Ankh Morpork
Pudełko wymiary
30 x 30 x 7 cm
30 x 30 x 7 cm
Waga około
1.3 kg
Ocena
7.25
Rekomendowane gry dla Ciebie
Producent
Kategorie
blef (Bluffing)
gra karciana (Card Game)
rozbudowa miasta (City Building)
dedukcja (Deduction)
fantasy (Fantasy)
na podstawie powieści (Novel-based)
Pozycja na BGG
595
Ocena na BGG
7.25/10 na 10485 głosy
Nazwa oryginalna
Discworld: Ankh-Morpork
Mechaniki
kontrola obszarów (Area Majority / Influence)
rzucanie kośćmi (Dice Rolling)
--------- (Events)
zarządzanie ręką (Hand Management)
--------- (Hidden Roles)
--------- (Interrupts)
--------- (Roles with Asymmetric Information)
--------- (Sudden Death Ending)
wzajemne zniszczenie (Take That)
Wydanie
polskie
Instrukcja
polska
Wiek
od 11 lat
Liczba graczy
od 2 do 4 osób
Czas gry
od 50 do 70 min.
Rok premiery
2011
Rok wydania
2011
Autor
Martin Wallace
Nazwa oryginalna
Discworld: Ankh-Morpork
Ocena na BGG
7.24
Pozycja na BGG
515
Poziom trudności
2.21 na 5
Pudełko zawiera
*1 kartonowa plansza
*132 karty
*91 drewnianych figurek i znaczników
*52 kartonowe monety
*1 książeczka zasad
*4 karty pomocy dla graczy
*1 dwunastościenna kostka
Plusy
+ czytelna instrukcja
+ proste zasady
+ dobra strategia do piwka
+ dobrze zbalansowana rozgrywka dla poszczególnej liczby graczy
Minusy
- duża interakcja negatywna
- dla niektórych zbyt prosta i niewymagająca
- przestoje przy turach innych graczy
- konieczność zakupu koszulek na karty
Jest to samodzielna gra do serii Świat Dysku

Opis

Ankh – Morpork to gra planszowa o prostych zasadach i… skomplikowanych relacjach.

Zaginął Patrycjusz! Nie wiadomo co stało się z Lordem Vetinarim, a miasto bez silnego przywódcy pogrąży się w totalnym chaosie… jeśli oczywiście jest możliwe by miasto jak Ankh- Morpork mogło bardziej się w nim zanurzyć. Pod nieobecność Patrycjusza, pojawiło się kilku chętnych na drewniano-żelazny tron, zrobią wszystko by zająć miejsce Lorda! Przekupują, sabotują, wprowadzają agentów, a do tego jeszcze magowie ze swoim niezrozumieniem świata! Nad wszystkim stara się czuwać Komendant Vimes, wraz z nieustraszoną Strażą Miejską! Kiedy wszyscy biegają nie wiedząc co się tak naprawdę dzieje, sam Vetinari sprawdza lojalność mieszkańców…

Ankh-Morpork, miasto, którym kierowanie jest niemożliwe, stało się miejscem rozgrywki 2-4 graczy. Każdy na początku gry losuje sobie tożsamość. Nie można nikomu zdradzić kim jesteśmy, pokazać karty, ani w żaden inny sposób się ujawniać. Każda postać ma swój cel, który zapewnia zwycięstwo i tylko to się liczy. Jeśli przy okazji połapiemy się kto jest kim, można przecież w imię zdrowej rywalizacji zatruć mu życie. W grze występują postacie Lordów- ich celem jest kontrola określonej liczby dzielnic, Lord Vetinari wygra, jeśli będzie miał swoich przedstawicieli w różnych częściach miasta, Chryzopraz- zapanuje nad miastem jeśli jego majątek osiągnie 50$, Smok Herbowy Królewski wygra tylko jeśli miasto opanuje chaos, a w przynajmniej 8 dzielnicach będą znaczniki niepokoju. Komendant Vimes zwycięży, jeśli do momentu skończenia się talii kart akcji nikt nie zadeklaruje wygranej. Plansza przedstawia miasto podzielone na poszczególne dzielnice. Gracze zaczynają grę mając swoich agentów w trzech dzielnicach (Siostrach Dolly, Szorach i Mrokach). Każdemu z graczy rozdajemy po 5 kart akcji i po 10$. Teraz gra toczy się według rund, rozpoczynając od gracza, który wyrzuci największą liczbę oczek. Może on w swojej turze spasować, lub zagrać kartę akcji. Karty są przeróżne oferujące mnóstwo możliwości- żeby łatwiej się było w grze zorientować, w pudełku znajdziemy karty pomocy gracza. W prosty sposób objaśniają co możemy zrobić- możemy wykonać tekst z obrazka, czyli wykonać unikalną, oferowaną tylko przez tą kartę akcję, możemy wprowadzić swojego agenta (do jednej z dzielnic sąsiadujących już z naszym agentem), możemy zabić jednego z agentów, możemy pobrać określoną liczbę monet z banku, lub postawić domek w dzielnicy (za koszt nadrukowany na dzielnicy). Możemy też zagrać kolejną kartę lub usunąć znaczniki niepokoju. Karty magów wprowadzają bardzo często przymus ciągnięcia kart zdarzeń, które sprowadzają na miasto jakieś nieszczęścia, jak powódź, pożar czy smok. Mieszkańcy Ankh-Morpork do takich splotów akcji zdążyli się już przyzwyczaić, natomiast graczom mogą trochę popsuć plany. Jak kontrolować dzielnice w tym chaosie? Trzeba mieć przewagę swojego koloru w granicach dzielnicy. Czyli jeśli posiadamy więcej agentów niż inni, dzielnica jest nasza!

„Świat Dysku: Ankh- Morpork” doskonale oddaje klimat stworzonego przez Terry’ego Pratchett’a miasta, w grze ciężko nie ulec wrażeniu że wszystko jest brudne, przetłoczone, niebezpieczne, a przy tym absurdalnie realne! Mistrzowskie połączenie intryg, blefu z klimatem fantastycznym, zamknięte w pudełku gry.

Nagrody i wyróżnienia

Akcesoria do gry

  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Premium Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 2
  • Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    Koszulki Rebel (59x92 mm) Standard European 100 sztuk
    liczba sztuk: 2

Gry z serii

Cena gry

Zdjęcia gry z serwisu BoardGameGeek

Komentarze i opinie na temat gry

Data Publikacji 2011-10-27 14:24:01
ankh-morpork, ankh morpork, swiat dysku